Czy Izrael jest bezpieczny? – 5 powodów aby go odwiedzić

     Byłem w Izraelu trzykrotnie. Za każdym razem znajomi dziwili się dlaczego tam lecę. Wielu odradzało, twierdząc, że nie jest to bezpieczny kraj. Inni mówili, że na tym Bliskim Wschodzie to tylko Araby – brudasy, a co bardziej podejrzliwi zastanawiali się skąd ja w ogóle mam pieniądze na tak egzotyczne podróże. Wszystkie te głosy wynikały jedynie z niewiedzy na temat tego kraju. Oto 5 powodów, dla których warto jechać do Izraela.

czy izrael jest bezpieczny

1. Izrael jest bezpieczny

(aktualizacja: 3 stycznia 2018)

     Ostatnio dość często słyszy się o atakach terrorystycznych w Ziemi Świętej, a konflikt izraelsko-palestyński zdaje się narastać. Faktycznie, ataki się zdarzają, ale czy naprawdę wpływa to tak bardzo na bezpieczeństwo turystów? Większość terrorystów to nożownicy, atakujący żołnierzy bądź policjantów. Znacznie rzadziej zdarzają się ataki na cywilów, a praktycznie nigdy, na turystów. Izraelscy żołnierze mówili mi, że turysta mógłby paść ofiarą ataku, jedynie przez przypadek i musiałby mieć wyjątkowego pecha. Palestyńczycy po prostu nic do nich nie mają bo nie są stroną konfliktu.

czy izrael jest bezpieczny

     Oczywiście nie chcę bagatelizować zagrożenia. Izrael wciąż jest niebezpieczny. Ale myślę, że realne zagrożenie jest na tyle niewielkie, że nie warto z jego powodu rezygnować z odwiedzenia Ziemi Świętej. Żydzi, z którymi rozmawiałem, twierdzą, że mimo ataków, czują się bezpiecznie i żyją normalnie. Skoro oni uważają, że są bezpieczni, dlaczego turyści mieliby się bać?

     Na ataki narażone jest całe terytorium kraju, ale szczególnie trzeba pilnować się w Jerozolimie oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przez napiętą sytuację polityczną może tam dochodzić do niepokojów społecznych. Trzeba unikać wszelkich dużych zbiorowisk ludzkich czy manifestacji. Poza dużymi miastami w Izraelu jest względnie bezpiecznie. Oczywiście pomijając Strefę Gazy czy tereny graniczne na północy.

     Ministerstwo Spraw Zagranicznych ocenia obecnie poziom bezpieczeństwa na 2, w czterostopniowej skali – Ostrzegamy przed podróżą.

 1. ZACHOWAJ ZWYKŁĄ OSTROŻNOŚĆ
 2. OSTRZEGAMY PRZED PODRÓŻĄ
 3. NIE PODRÓŻUJ
 4. OPUŚĆ NATYCHMIAST

     Pomijając zagrożenie atakami terrorystycznymi, Izrael jest bardzo bezpieczny pod względem przestępczości pospolitej czy kryminalnej. Porwania, zabójstwa czy kradzieże występują tu stosunkowo rzadko. W Eilacie trzeba wziąć pod uwagę stosunkowo liczne kradzieże hotelowe i unikać zostawiania cennych przedmiotów w pokojach.

2. Izrael jest czysty

     Wiele osób, które nigdy nie były na Bliskim Wschodzie uważa, że jest tam brudno. I o ile do wielu krajów w tym regionie można mieć pewne zastrzeżenia to akurat Izrael jest tu wyjątkiem. Mimo, że leży pośród krajów muzułmańskich, jest krajem kulturowo totalnie odmiennym. Jest to wręcz enklawą kultury europejskiej. Izrael to kraj bardzo bogaty, przez co infrastruktura, taka jak drogi, lotniska, komunikacja publiczna itp. są na bardzo wysokim poziomie (wyższym niż w Polsce). Woda jest uzdatniana i śmiało można ją pić z kranu. Nie ma obawy przed zatruciami czy niehigienicznymi warunkami, a służba zdrowia funkcjonuje znakomicie (i jest bardzo droga więc radzę wykupić ubezpieczenie).

     Dla wielu osób, „Żyd” oznacza z automatu człowieka religijnego. Tymczasem większość Żydów zamieszkujących Izrael jest ateistami. Ich mentalność i podejście do życia jest według mnie typowo zachodnioeuropejskie. Wydaje mi się, że jest to naród znacznie mniej religijny niż chociażby Polacy. Wszystko to sprawia, że Izrael bardziej przypomina mi kraj europejski niż bliskowschodni.

czy izrael jest bezpieczny

3. Loty do Izraela są tanie

     Pierwszy raz zainteresowałem się Izraelem, kiedy znalazłem loty z Budapesztu do Tel Awiwu (Wizzair) za 500 złotych w dwie strony. Bardzo tanio! – pomyślałem. Rok później Wizzair zaczął latać do Ziemi Świętej z Warszawy i Katowic. Wkrótce potem kupiłem loty do Tel Awiwu i z powrotem za 299 złotych. Wydawało mi się, że to absolutny rekord cenowy. Do czasu, gdy rok później, kupiłem bilety na tę samą trasę za 260 złotych.

     W grudniu 2015 kupiłem bilety linii Ryanair, z Krakowa do Eilatu (południowy Izrael) za… 104 zł. Natomiast rekordem na tej trasie było 78 zł w dwie strony. Do tej pory stosunkowo łatwo kupić bilety w takich cenach. Pod koniec grudnia 2017 kupiłem loty w dwie strony za 112 złotych. Wciąż da się latać tanio! Wszystko dlatego, że rząd Izraela płaci liniom lotniczym za przywożonych turystów. W dodatku mogą oni za darmo korzystać z lotniska Eilat Ovda. Wszystko to dlatego, że Izrael inwestuje w turystykę.

Więcej o szukaniu tanich połączeń lotniczych znajdziesz w poradniku: Jak znaleźć tani bilet lotniczy?

     Trzeba tu wspomnieć, że jeśli chodzi o Izrael, to tylko loty są tanie. Ceny na miejscu są natomiast dość wysokie. Chleb kosztuje około 10 złotych. Można przyjąć, że większość cen jest około pięć razy wyższa niż w Polsce. Z tego powodu, pobyt w Izraelu trzeba dobrze przygotować i przemyśleć zabranie produktów z Polski.

czy izrael jest bezpieczny

4. Żydzi są spoko

     Autostop w Izraelu działa fantastycznie. Co prawda słyszałem opinie ludzi, którzy twierdzili inaczej, ale ja nigdy nie miałem problemów z podróżowaniem w ten sposób. Żydzi zatrzymywali się momentalnie, nawet gdy łapałem z kolegą i to po zmroku. W dodatku szerokie pobocza, częste przystanki autobusowe i nieliczne autostrady sprawiają, że Izrael to autostopowy raj.

czy izrael jest bezpieczny

     Bardzo wyrozumiała jest też policja. Dwukrotnie radiowóz podwoził mnie na stopa, w tym raz gdy łapałem w niedozwolonym miejscu. Nie raz słyszeliśmy też, że nawet jeżeli rozbijemy namiot w zakazanym miejscu, to policja nic nam nie zrobi, poza upomnieniem. Mili są także strażnicy graniczni. Ze względu na duże zagrożenie atakami terrorystycznymi, kontrole na lotniskach są bardzo dokładne. Strażnicy wypytują o dziesiątki informacji, ale zawsze robią to bardzo kulturalnie i miło. Kiedy mówiłem im, że będę jeździł stopem, spał w namiocie i na Couchsurfingu, gratulowali mi fantazji.

Masz wizę Irańską w paszporcie i lecisz do Izraela? Przygotuj się na wzmożone kontrole. Więcej na ten temat w artykule: Irańska wiza w paszporcie a wjazd do Izraela

     Wielokrotnie zdarzało mi się też być zapraszanym przez Żydów na posiłek czy kawę, a jedna para wykupiła nam nawet nocleg w hotelu. Również Couchsurfing działa w Izraelu znakomicie.

IMG_8957Jeden z domów, w którym mieszkałem w Izraelu dzięki CouchSurfing’owi.

5. Izrael jest egzotyczny

     Śmiało mogę powiedzieć, że jest to najbardziej egzotyczny kraj, do którego obecnie latają z Polski niskobudżetowi przewoźnicy. Wszechobecne palmy i niespotykana u nas roślinność, ogromne pustynie, trzy różne morza (w tym niezwykłe Morze Martwe), rafa koralowa, unikalne historycznie zabytki i ważne miejsca trzech największych religii. Tyle atrakcji na tak małym terenie!

czy izrael jest bezpieczny

     Kolejnym atutem Izraela jest pogoda. Wszystkie trzy podróże do Ziemi Świętej odbyłem w zimie. Fantastycznie jest wylecieć z zaśnieżonej, mroźnej Polski, żeby jeszcze tego samego dnia nurkować wśród rafy koralowej w Morzu Czerwonym.

Zobacz jak zorganizować sobie pielgrzymkę do Ziemi Świętej za 500 złotych?

     Podsumowując, naprawdę nie rozumiem, dlaczego wciąż tak niewiele osób decyduje się na zwiedzanie Izraela! Ja byłem tam trzy razy i prawdopodobnie niebawem wybiorę się jeszcze raz! A wy jakie macie wrażenia?

Szukasz noclegu w Izraelu? Poniżej na pewno znajdziesz odpowiednie miejsce.Booking.com

18 komentarzy do “Czy Izrael jest bezpieczny? – 5 powodów aby go odwiedzić”

 1. Izrael niesamowicie kusi. Ja niestety za długo się zastanawiałem nad kupnem biletu, bo widziałem wspomniane loty za 78zł???? ale co się odwlecze…

  Odpowiedz
 2. Swietny artykuł.
  Mam jeszcze kilka pytań. Jak długo trwał Twój przeciętny pobyt? Co polecasz zobaczyć najbardziej? i jeszcze jedno. Jak udało Ci sie zapakować do tak małej torby określonej ściśle przez tanie linie lotnicze? 😉

  Odpowiedz
 3. Jak wiekszosc Zydow, zamieszkujacych Izrael jest ateistami, to gwarantuje Ci, ze pomyliles lotniska i byles w innym kraju.

  Odpowiedz
  • Informacja na podstawie rozmów z wieloma spotkanymi w Izraelu Żydami.
   Teraz sprawdziłem na szybko Wikipedię i oto co wyczytałem:
   W świetle wyników przeprowadzonego w 2009 roku sondażu społecznego „Przestrzeganie żydowskiej tradycji i zmiany w religijności żydowskiej populacji w Izraelu” 8% izraelskich Żydów określało się jako haredi, dodatkowe 12% jako osoby „religijne”, 13% – jako „religijni tradycjonaliści”, 25% – jako „niereligijni tradycjonaliści” (nie stosujący się w sposób ścisły do żydowskiego prawa lub halachi), a 42% jako osoby „świeckie”.
   Tak więc, wychodzi na to, że 67% Żydów jest niewierzących. To bez wątpienia większość.

   Odpowiedz
 4. Ja kocham Izrael, kąpiele w Morzy Martwym, msze wieczorne w Bazylice Grobu Pańskiego (wtedy już nie ma turystów), pyszne jedzenie, plaże Tel awiw, gościnnych ludzi, fajną muzykę, dookoła historię świata etc. Spędziłam w Izraelu pięć miesięcy i ciągle tam wracam i odkrywam coś nowego. Blog jest jak najbardziej z prawdziwymi informacjami, podoba mi się, bo opiera się też mitom krążącym w powietrzu :). Podróżuje sama i NIGDY nawet przez moment nie czułam się zagrożona. Dla mnie podstawą pobytu to JEROZOLIMA, gdyż tam skupia się najwięcej atrakcji i ma swój niesamowity i przyciągający kawał historii i religii. Wpadam tylko do Tel awiw, bo to po prostu bogate miasto, nie poraża historią, a gdy ma się mało czasu dwa dni wystarczy. Nie tylko Wizzer lata tanio, często Lot robi promocje i bilet wynosi ok. 500 zł, można też wziąć więcej bagażu (i bez dopłaty) zrobić świetne zakupy dla siebie doskonałych kosmetyków w miejscowości Ein Bokek,. Potem cały dzień zostać nad Morzem Martwym na plaży i korzystać z błot i niesamowitych korzyści z kąpieli. Wtedy warto tam zobaczyć Massadę Klasztor Saby. Wygodnie jest też wpaść do Nazaretu na dwa dni i stamtąd wyruszyć na zwiedzanie atrakcji wokół Jeziora Tyberiadzkiego. Nad Morzem Śródziemnym dobrze jest zaczepić się w Hajfie i pociąg co moment wiezie do Accu, Netanya i innych fajnych miejsc. Izrael ma doskonały system połączeń autobusowych i wszędzie można dotrzeć. Warto . Miłego pobytu i jak mówią Izraelczycy MAZELTOV…. Anna

  Odpowiedz
 5. Cieszę się, że trafiłam na Twój blog. Jadę do Izraela we wrześniu. Kupiliśmy spontanicznie bilety ze znajomymi, ale niestety część osób zrezygnowała, ponieważ boi się o bezpieczeństwo. Mnie nastraszono, że mogę mieć problemy, ponieważ mam w paszporcie wizę z Indonezji i pieczątkę z Dubaju. Ale Twój wpis mnie tylko utwierdził w przekonaniu, że nie ma czego się bać.

  Odpowiedz
  • A co tu się bać. Też chcę lecieć. Jak mi dyr. z fabry pozwoli. Ale mam nadzieję, ze tak. Niestety nikt z rodziny się o to nie martwi. Co ma być to będzie. Mag

   Odpowiedz
 6. Izrael zawsze był moim marzeniem, ale miałam obawy czy podróż tam jest bezpieczna, czy się tam odnajdę, dogadam… Mój facet spełnił moje marzenie i kupił wycieczkę w konsorcjum.pl – było cudownie! Niesamowite doznania duchowe, kąpiele w Morzu Martwym, które przecież jest jak spa, cudowne jedzenie. Dla niektórych wycieczki organizowane mogą nie być szczytem marzeń ale dla mnie priorytetem jest bezpieczeństwo.

  Odpowiedz
 7. Jest bezpieczny, o ile sie wie z kim jechac i gdzie. Ja z konsorcjum.pl pojechalam na swietna wycieczke wlasnie do Izraela, dodatkowo zalatwilam wize do Tajlandii ale co do Izraela – jest swietnie jak jest sie ubezpieczonym i jedzie sie z pewnym miejscem

  Odpowiedz
 8. Byłam w tym roku w maju w Izraelu i było wspaniale. Dodam, że byliśmy z 3 letnim dzieckiem. Wg mnie to bezpieczny kraj wszędzie są posterunki policji, wszyscy bardzo mili i pomocni dla turystów. Doznania duchowe nie do opisania. Jerozolima bardzo klimatyczna, Tel AVIV- miasto zabawy, Ejlat – cudna rafa koralowa, Morze Martwe – SPA! Objazdówka po tym kraju bardzo wskazana jest to co oglądać. Przepyszne jedzenie, ceny bardzo wysokie ale warto. Zdecydowanie polecam wszystkim niezdecydowanym. To ciekawy kraj, który oferuje znacznie więcej niż wylegiwanie się na plaży.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.