Dla kogo jest Izrael? – pomysły na wakacje

     Izrael jest dość małym krajem (powierzchniowo trzy razy mniejszy od Polski, a pod względem liczby ludności – pięć razy mniejszy). Mimo to jest niesamowicie różnorodny. Zobaczcie co można robić w Izraelu.

Dla kogo jest Izrael?

1. Dla backpackerów

     Wiele razy, w różnych miejscach na świecie spotykałem backpackerów z Izraela. Wydaje mi się, że mieszkańcy tego kraju bardzo lubią podróże z plecakiem. Myślę, że wpływa to na fakt, że również Izrael jest świetnym miejscem na backpakerskie wyprawy.

Dla kogo jest Izrael

    Co prawda tutejsze ceny nie sprzyjają niskobudżetowym podróżom, ale przy odpowiedniej organizacji da się podróżować tanio. W samym Izraelu świetnie działa autostop, w wielu miejscach można spać na dziko. Są nawet darmowe pola namiotowe, a Couchsurfing funkcjonuje znakomicie. Mieszkańcy doskonale rozumieją ideę taniego podróżowania i chętnie wspierają w tym młodych backpackerów.

Dla kogo jest Izrael

2. Dla ciepłolubnych

     Najlepszym czasem na podróże do Izraela jest wiosna i jesień. Wówczas jest tu ciepło i sucho. W zimie czasem pada deszcz, ale wciąż temperatury oscylują w granicach 18 stopni. Jeśli chcemy jechać na wakacje zimą, warto wybrać Eilat – tutaj deszcz pada średnio dwa razy w roku, a temperatura niemal zawsze przekracza 20 stopni. Morze zaś jest tak ciepłe, że można się w nim kąpać okrągły rok. Latem Izrael jest bardzo gorący i jeśli wybierzemy aktywne spędzanie czasu to upały mocno dadzą nam w kość. Jeśli jednak wolimy leżeć na plaży, bądź przy hotelowym basenie, śmiało można wybrać tę porę roku.

Dla kogo jest Izrael
Morze Czerwone jest tak ciepłe, że można w nim pływać okrągły rok

3. Dla Polaków

     Kiedyś w Izraelu złapałem na stopa starsze małżeństwo. Kiedy dowiedzieli się, że jestem z Polski, zapytali czy znam miejscowość Rozwadów. Byłem w szoku, bo to małe miasteczko, stanowi obecnie dzielnicę Stalowej Woli – mojej rodzinnej miejscowości. Okazało się, że matka kierowcy żyła tam do czasu wojny, po czym wyjechała do Hajfy.

     Wielu mieszkańców Izraela ma korzenie w Polsce. Mnóstwo Żydów podczas wojny emigrowało i tu założyło rodziny. Teraz ich dzieci i wnuki bardzo serdecznie odnoszą się do Polaków. Nie raz spotykałem się z ogromną życzliwością ze strony miejscowych, gdy dowiadywali się oni, że jestem z Polski.

     Kiedyś nawet słyszałem ciekawostkę, że po wojnie były plany, aby urzędowym językiem Izraela ustanowić właśnie polski. Ponoć ze względu na dużą liczbę polskojęzycznych Żydów przybywających wówczas do Ziemi Świętej. Nie jestem jednak pewien czy ta informacja jest prawdziwa.

4. Dla piechurów

     Przez Izrael przebiega Izraelski Szlak Turystyczny (ang. Israel National Trail, hebr. Szwil Jisra’el). Jest to powstała w 1994 roku piesza trasa o długości prawie 1000 kilometrów. Prowadzi ona przez pustynię na południu, przez fragment wybrzeża Morza Martwego, lasy w Izraelu środkowym, Jerozolimę, Tel Awiw, wybrzeże Morza Śródziemnego, Nazaret, Jezioro Galilejskie aż po góry na samym południu Izraela.

Dla kogo jest Izrael
Grafika pochodzi z: https://www.youtube.com/watch?v=LaX8r_ugHj8

     Odkąd dowiedziałem się o tym szlaku, zapragnąłem go przebyć i wiem, że kiedyś to zrobię. Podczas ostatniego pobytu w Izraelu przeszliśmy mały fragment pustynnego etapu w parku Timna, który zrobił na nas niesamowite wrażenie.

Dla kogo jest Izrael

5. Dla wczasowiczów

     Izrael jest pełen kurortów, w których zmęczeni pracą urlopowicze wypoczną na wymarzonych wakacjach. Mimo, że kraj jest niewielki, ma dostęp aż do trzech mórz – Śródziemnego, Czerwonego i Martwego. To ostatnie niezupełnie jest morzem, ale za to ma swoją własną wypoczynkową miejscowość uzdrowiskową – Ein Bokek.

Dla kogo jest Izrael

Dla kogo jest Izrael

     Palmę pierwszeństwa wśród izraelskich kurortów dzierży na pewno Eilat – mała miejscowość położona nad Morzem Czerwonym, na południu Izraela. Jest tu mnóstwo hoteli i infrastruktury dla turystów, ciepłe morze, plaże i oczywiście rafa koralowa, która przyciąga nurków. Aby podziwiać jej atuty nie potrzeba jednak profesjonalnego sprzętu. Jest tu na tyle płytko, że wystarczy sama maska z rurką do snorkelingu.

Dla kogo jest Izrael

      Jeśli chcesz wybrać się do Izraela i wolisz, aby wszelkie sprawy związane z wyjazdem zostały załatwione przez profesjonalistów, polecam wycieczki do Izraela z Rainbow. Wybiorą fajny hotel, a także zorganizują wycieczki objazdowe.

6. Dla religijnych

     Izrael to oczywiście Ziemia Święta, przez co stanowi najważniejszy cel pielgrzymkowy chrześcijan. Miejsc ważnych dla wyznawców Chrystusa jest tu mnóstwo – od Betlejem, gdzie się urodził, przez Nazaret, gdzie dorastał, Jezioro Galilejskie, gdzie nauczał, aż po Jerozolimę gdzie zmarł i zmartwychwstał. Sam kilka lat temu odbyłem taką niskobudżetową pielgrzymkę do Ziemi Świętej odwiedzając miejsca znane z Pisma Świętego. Poczytasz o tym tutaj.

Dla kogo jest Izrael

     Izrael to oczywiście również święte miejsce dla żydów, ale także dla muzułmanów. Jerozolima jest jednym z najważniejszych miast wyznawców Allaha. Wierzą oni, że własnie tutaj Mahomet został zabrany do nieba. Miejsce to upamiętnia dziś słynna złota kopuła. Swoją drogą, według chrześcijan, jest to miejsce w którym Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka.

Dla kogo jest Izrael

7. Dla imprezowiczów

     Prawie wszyscy młodzi ludzie, których poznaliśmy w Izraelu polecali nam Tel Awiw jako idealne miejsce do imprezowania. Często dziwili się nawet, że wolimy zwiedzać Jerozolimę, czy kąpać się w Morzu Martwym, niż jechać na imprezę. W Tel Awiwie znajduje się mnóstwo klubów, a nocne życie w tym mieście jest podobno wyjątkowe. Cóż, póki co nie miałem okazji tego zweryfikować, ale skoro tak wielu młodych Izraelczyków to powtarzało, to coś w tym musi być.

8. Dla miłośników architektury

     W Izraelu odnajdą się na pewno miłośnicy historii i architektury. Dość powiedzieć, że to własnie tutaj znajduje się najstarsze miasto na świecie – założone ponad 11 000 lat temu Jerycho. Na terenie całego kraju można podziwiać obiekty wybudowane setki czy tysiące lat temu. Jerozolima, Hajfa czy Masada to prawdziwa gratka dla miłośników architektury.

Dla kogo jest Izrael

     Niedaleko Izraela znajduje się zaś niezwykły cud starożytnego świata – jordańska Petra. Spokojnie można się tam wybrać na jeden dzień.

Dla kogo jest Izrael

1 komentarz do “Dla kogo jest Izrael? – pomysły na wakacje”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.