Park Timna – trekking po pustyni w Izraelu

     W styczniu 2018 odwiedziliśmy Izrael po raz czwarty. Jako, że najpopularniejsze atrakcje tego kraju już widzieliśmy, skupiliśmy się na tych mniej popularnych. Wybraliśmy trekking po izraelskiej pustyni Negew – Parku Timna.

Egipcjanie w Parku Timna

     Wjazdu do Parku Timna strzegą wielkie egipskie postacie. Dlaczego egipskie? Ponieważ niemal dwa tysiące lat przed naszą erą miejsce to zamieszkiwali Egipcjanie. Założyli oni tutaj najstarsze na świecie kopalnie i wydobywali miedź. Do dziś można podziwiać pozostałości po tych starożytnych ludach. Ale to nie jedyna atrakcja tego miejsca.

pustynia izrael

Wejście do Parku Timna

     Dojeżdżamy do parku. Na wejściu witają nas szlabany i dwa budynki. Jeden z nich to kino, w którym można obejrzeć film o miejscu, w którym się znajdujemy. Drugi to turystyczne centrum. Jest tu restauracja, toaleta, bezpłatne mapy, wi-fi oraz stary kowboj, który opowiada gościom o Parku Timna.

     Tuż przy budynku znajduje się kranik oznaczony jako „drinking water”. Warto uzupełnić zapas wody zanim wyruszymy na pustynię. Drugie takie miejsce znajduje się przy oazie w parku.

pustynia izrael

Park można zwiedzać na trzy sposoby:

 • pieszo – my wybraliśmy tę opcję,
 • rowerem – przy wejściu można wypożyczyć rowery, jednak jest to dość drogie – ok. 20 zł za godzinę,
 • autem – drogi asfaltowe lub szutrowe pokrywają dużą część terenu i prowadzą do najważniejszych miejsc w parku.

     Wejść pieszo do Parku Timna możemy niezależnie od pory dnia czy nocy. Jeśli jednak planujemy zwiedzać go autem, musimy pamiętać o godzinach otwarcia. Tylko wówczas można wjechać na jego teren. Z wyjazdem po godzinach nie będzie problemu – szlabany na drodze wyjazdowej są cały czas otwarte.

Godziny otwarcia

Od soboty do czwartku – 8:00 – 16:00
Piątek – 8:00 – 15:00
W wakacje, w soboty i niedziele – 8:00 – 13:00

Ceny wjazdu

     Normalny bilet to koszt 49 NIS (około 50 zł). Ulgowy – 39 NIS (około 40 zł). Ceny te dotyczą jednak wyłącznie zmotoryzowanych gości. Jeśli wchodzimy pieszo, nie musimy kupować biletu.

pustynia izrael
Mapa pochodzi ze strony www.parktimna.co.il

Mount Timna

     Naszym pierwszym celem jest Mount Timna – szczyt o wysokości 450 m. Z dołu wygląda dość groźnie, ale podejście nie jest mordercze. Za to wyjątkowo atrakcyjne!

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izrael
Mapa pochodzi ze strony www.parktimna.co.il

Trasa: 6,5 kilometra długości, 233 m podejścia

     Trasa przez Mount Timna to część Izraelskiego Szlaku Narodowego – pieszej trasy o długości niemal 1000 kilometrów, przebiegającej przez cały teren Izraela. Więcej poczytacie o tym tutaj.

Nocleg w namiocie

     Zapada zmrok, więc rozbijamy namiot w korycie okresowej rzeki, płynącej po obfitych ulewach w wyższych partiach parku. Nie jest to zbyt mądre, bo w razie deszczu bylibyśmy zagrożeni, ale ta refleksja przychodzi nam do głów dopiero rano. W każdym razie nie polecam noclegu w korycie rzeki.

pustynia izrael

pustynia izrael

Oaza i camping

     Rano docieramy do oazy (niestety sztucznej). Jest tu pole namiotowe, jednak nocleg w nim jest dość drogi – około 50 złotych za osobę. Znajduje się tu też sklep z pamiątkami, plac zabaw, toalety i restauracja, w której zamawiamy tradycyjny, izraelski hummus i kawę.

pustynia izrael

pustynia izrael

     Oaza jest drugim (oprócz wejścia do parku) miejscem, gdzie możemy uzupełnić zapasy pitnej wody.

Szlak kanionów

     Dzisiejszego dnia chcemy obejść park dookoła. Wybieramy tzw. szlak kanionów, który prowadzi najpierw przez Biały Kanion, a potem przez Różowy Kanion.

     Trasa okazuje się być niezwykle atrakcyjna. Niby cały czas pustynia, ale jednak krajobrazy ciągle się zmieniają. Raz mamy przed sobą ogromne przestrzenie i wysokie skały na horyzoncie, żeby zaraz wejść w koryto wyschniętej rzeki. Chwilę później zaś znowu przeciskamy się między skałami w kolejnym kanionie. Trochę spaceru, trochę wspinaczki. Ale spokojnie, szlak nie jest wyjątkowo trudny.

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izrael

pustynia izreal
Mapa pochodzi ze strony www.parktimna.co.il

     Pierwsze trzy kilometry pokonaliśmy stopem (przerywana linia), później ok 12 km pieszo

Koziorożec nubijski

     Na pustyni Timna można wypatrzeć Koziorożca nubijskiego. Niektóre z nich (podejrzewam, że samce) wyposażone są w potężne, zawijane rogi. Koziorożce chyba się już przyzwyczaiły do widoku ludzi bo nie są specjalnie płochliwe. Podeszliśmy na odległość 10 metrów i nie zrobiło to na nich wrażenia.

pustynia izrael

Kopalnie miedzi

     Po drodze docieramy do starożytnych kopalni miedzi. Są to ponoć najstarsze kopalnie na świecie. Co ciekawe, do „szybu” można wejść. Podziemne tunele są jednak strasznie klaustrofobiczne, więc nie polecam ich osobom, które boją się utknięcia w wąskim przejściu.

pustynia izrael

Geocaching

     Nasz szlak kończy się przy naskalnych rysunkach przedstawiających rydwany. Zostały one wyryte ponad tysiąc lat przed naszą erą, przez zamieszkujących te tereny Egipcjan. Tutaj też znajduje się jeden z dwóch geokeszy (co to jest Geocaching?) w Parku Timna.

pustynia izrael

pustynia izrael

Oznaczenie szlaków

     To za co trzeba pochwalić Park Timna to nie tylko niezwykłe widoki i piękne tereny do wędrówek, ale też oznaczenia szlaków. Wśród skał łatwo byłoby się zgubić, ale trasy są tak fantastycznie oznaczone, że praktycznie nie ma takiej możliwości. Brawo!

pustynia izrael

     Nasz trekking po pustyniach w Izraelu był świetnym przeżyciem! Co prawda trwał krótko, ale rozpalił nasze pragnienie przejścia całego Izraelskiego Szlaku Narodowego. Kto wie… może w przyszłym roku?

pustynia izrael

Kuba Rydkodym

 

11 komentarzy do “Park Timna – trekking po pustyni w Izraelu”

 1. Czy dobrze rozumiem, że wejście do Parku Timna jest za darmo, jeśli poruszamy się tam pieszo?
  Czy nocleg we własnym namiocie w PT poza miejscami wyznaczonymi (czyli właściwie campingiem przy jeziorku) jest dozwolony?

  Odpowiedz
  • 1. Nie jesteśmy pewni. Nie pytaliśmy, ale pan sprawdzający bilety niczego od nas nie chciał. Przeszliśmy obok i tyle. Ale głowy nie dam.
   2. Co do noclegu to też nie wiem. Nikt nam nie zwrócił uwagi, nie widzieliśmy też żadnych oficjalnych zakazów. Ale nie wiem czy to dozwolone czy nie.

   Odpowiedz
 2. Wejście do Timny pieszo za darmo ? Ja 2 lata temu płaciłam po kilkadziesiąt złotych od osoby, nie pamiętam ile dokładnie.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.