Jak znaleźć tani bilet lotniczy? – poradnik

     Norwegia za 4 złote? Irlandia za 9? Cypr za 80? Izrael za 150? Czemu nie! Zobacz jak na nie polować. „Teraz wszyscy mogą latać” głosiło niegdyś bardzo trafne hasło reklamowe Wizzaira.

     I było ono w stu procentach trafione, bo właśnie Wizzair, wraz z równie tanim Ryanairem, sprzedają bilety w naprawdę niskich cenach. Dzięki nim ja, biedny student, mogłem pozwolić sobie na latanie po całej Europie i części Azji. Mimo, że tanich biletów jest sporo, wiem, jak ciężko jest kupić ten pierwszy. Gdzie ich szukać? Jak kupować? Jak zdobyć te najtańsze? Opowiem więc, na swoim przykładzie, jak znaleźć tani bilet lotniczy.
 |||
(Aktualizacja posta: styczeń 2018)
 |

Historia tanich lotów

     Trzeba szczerze powiedzieć – czasy naprawdę niskich cen już minęły. Bilety drożeją, ale na szczęście, wciąż można znaleźć całkiem niezłe lotnicze okazje. Na podstawie własnych obserwacji (bardzo subiektywnych) mógłbym podzielić „erę taniego latania” na trzy epoki:
Jak znaleźć tani bilet lotniczy
     Kiedy pierwszy raz słyszałem o tanim lataniu, dotyczyło to absolutnie niezwykłych promocji. Można było lecieć za 10 groszy do europejskich miast lub za kilka złotych w tak egzotyczne rejony jak Wyspy Kanaryjskie czy Maroko. Niestety, te czasy minęły, zanim zdecydowałem się na jakikolwiek lot. Było to przed rokiem 2012.
 |
     Później wycofano wiele egzotycznych kierunków, ale na loty po Europie wciąż można było znaleźć tanie bilety. Ryanair sprzedawał loty za złotówkę (głównie do Skandynawii), natomiast Wizzair miał w swej ofercie najtańsze bilety za cztery złote. Co prawda rezerwacji bez dodatkowych opłat można było dokonywać jedynie posiadając specjalne karty, ale z pomocą pośredników omijało się te niedogodności.
|
jak znaleźć tani bilet lotniczyKlify Moher, Irlandia. Loty w obie strony kosztowały nas w sumie 18 złotych (relacja).

|

Dziś jesteśmy w trzeciej erze. Biletów w jednocyfrowych cenach praktycznie nie ma. Wizzair sprzedaje najtańsze bilety za 34 złote i to wyłącznie członkom Wizz Discount Club’u (130 PLN/rok). Ryanair natomiast, poza Skandynawią i lotami krajowymi, praktycznie nie ma biletów nawet w dwucyfrowych sumach.

Co się opłaca?

Moim zdaniem, obecnie najbardziej opłaca się kupować nieco droższe bilety (150-300 złotych), ale za to w bardziej egzotyczne miejsca typu Izrael, Gruzja, wyspy na Morzu Śródziemnym. Warto więc wykupić członkostwo w Wizz Discount Club’ie, które zwraca się już po trzech lotach (jedna podróż to dwa loty, a jedna podróż z osobą towarzyszącą to już cztery loty, więc koszt członkostwa zwraca się po jednym takim wyjeździe). Można wtedy znaleźć loty do Paryża, Londynu, Rzymu czy Barcelony za około sto złotych (w obie strony).

jak znaleźć tani bilet lotniczyJerozolima, Izrael. Za pierwszym razem loty kosztowały mnie 299 PLN. Za drugim 260, za trzecim 104, a w grudniu 2017 kupiłem loty za 112 zł.
|

Gdzie szukać tanich lotów?

     Po pierwsze – portale wyszukujące promocyjne bilety lotnicze. Ja korzystam z następujących:
     Na stronach tych, regularnie pojawiają się informacje o promocjach zarówno tanich, jak i regularnych przewoźników, a także okazje autobusowe, kolejowe, noclegowe itd. Jednym słowem wszystko, czego potrzebuje oszczędny podróżnik.
 |
jak znaleźć tani bilet lotniczy
Do Szwajcarii polecieliśmy dzięki portalowi Fly4free, który zamieścił informację o tanich lotach linii Easyjet do Bazylei. Podróż kosztowała nas 94 złote.
 |
 Można też korzystać z facebookowych fanpagów powyższych stron, a także:
      Warto również zapisać się do newsletterów tanich linii lotniczych, które od czasu do czasu wrzucają informacje o promocjach. Szczególnie hojny jest tu Wizzair, gdyż dość często uruchamia jednodniową obniżkę 20% na wszystkie bilety. Jeszcze częściej taka promocja zdarza się w aplikacji mobilnej więc warto ją zainstalować.
 ||
     Przeglądanie wyszukiwarek lotów najlepiej sprawdza się przy kupowaniu biletów na dalekie loty. Tutaj szczególnie polecam stronę www.flipo.pl. Przy wycieczkach po Europie Ryanair’em czy Wizzair’em, efektywniejsze jest przeszukiwanie ich systemów rezerwacyjnych. Wchodzisz na stronę taniej linii i data po dacie, sprawdzasz ceny na interesującym cię kierunku, aż znajdziesz satysfakcjonującą ofertę. Musisz jednak być przygotowany, że w większości przypadków jej nie znajdziesz.
 |
jak znaleźć tani bilet lotniczyBilety do norweskiego Stavanger znalazłem po tygodniach regularnego przeszukiwania systemu rezerwacyjnego Wizzair’a. Wreszcie trafił się tani lot w odpowiadającym nam terminie i polecieliśmy za 68 złotych (relacja).
 |
     Trzecią opcją jest program Azuon (i ewentualnie jemu podobne). Zdecydowanie najszybszy sposób znajdowania tanich lotów. Korzystają z nich pracownicy wspomnianych serwisów internetowych. Azuon ma bazę większości przewoźników lotniczych i wyszukuje najtańsze możliwe połączenia. Ma jedną wadę – jest płatny. Trzymiesięczny abonament kosztuje ok. 33 PLN, a roczny ok. 84 PLN.
 |
     Świetnie sprawdza się natomiast strona: www.azair.eu. Można tu określić przedział kiedy chcemy lecieć, gdzie, czy chcemy przesiadki i ile one mogą trwać etc. System przeszukuje różne linie i tworzy tanie połączenia przesiadkowe.
|

Kiedy kupować tanie bilety?

      Przez dłuższy czas było tak, że bilety najbardziej taniały 1-2 miesiące przed datą podróży. Obecnie jednak nie zawsze się to sprawdza. Promocje dotyczą nawet lotów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pewne jest natomiast, że nieprawdziwe są dwa popularne mity:
 • „im wcześniej kupisz bilet tym będzie on tańszy”
 • „najtaniej jest kupować bilety typu last-minute”.

Czy muszę mieć specjalne karty?

     Dawniej było tak, że z dodatkowych opłat za rezerwację zwolnieni byli posiadacze określonych kart kredytowych lub debetowych. Obecnie nic takiego nie ma. W Ryanairze każdy może kupić bilet w dokładnie takiej cenie, jak ta wyświetlana w systemie rezerwacyjnym (pod warunkiem, że nie zamawia żadnych dodatkowych usług). W Wizzairze jest podobnie, jednak wyświetlane są dwie ceny – jedna dla członków Wizz Discount Club’u, a druga, wyższa, dla pozostałych pasażerów. Członkostwo w klubie kosztuje 130 PLN/rok i kupuje się je wraz z rezerwowanym biletem lotniczym.

     I tu pora obalić kolejny mit – „kupując bilety lotnicze, do ceny biletu doliczane są dodatkowe opłaty” – nieprawda. Jeżeli nie będziemy zamawiać dodatkowych usług (pierwszeństwo wejścia na pokład, miejsce z powiększoną przestrzenią na nogi, ubezpieczenie, dodatkowy bagaż) to zapłacimy dokładnie tyle ile pokazuje system rezerwacyjny. Opłaty są doliczane jedynie, kiedy kupujemy bilet przez różnego typu wyszukiwarki lotów.

jak znaleźć tani bilet lotniczyDo Trondheim polecieliśmy dzięki pomocy jednego z pośredników, w czasie, kiedy z opłat rezerwacyjnych zwolnieni byli jedynie posiadacze określonych kart płatniczych. Udało się kupić bilety za 8 złotych w obie strony (relacja).

Przy szukaniu tanich biletów, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

ELASTYCZNOŚĆ

     Jeżeli założysz sobie, że chcesz lecieć do Rzymu, najlepiej w długi weekend, z wylotem w czwartek i powrotem w niedzielę, to szanse na znalezienie satysfakcjonującej oferty są znikome. Jeśli jednak uznasz, że chciałbyś lecieć w kwietniu, z wylotem i powrotem w środku tygodnia (wtedy zazwyczaj jest najtaniej), to szanse znalezienia promocyjnego lotu wzrastają. Ja większość swoich lotniczych podróży odbyłem nie dlatego, że chciałem polecieć w dane miejsce, ale dlatego, że akurat na ten kierunek trafiła się promocja. Bądź więc elastyczny, zarówno w kwestii wyboru miejsca docelowego, jak i daty podróży.

ZAANGAŻOWANIE

„Szukajcie, a znajdziecie!” – to według mnie podstawa. Im więcej czasu poświęcimy na szukanie, tym lepszą ofertę wygrzebiemy. Jeżeli raz na dwa miesiące zajrzymy na stronę przewoźnika, to prawie nie mamy szans na znalezienie dobrej oferty. Trzeba ich szukać regularnie. Ja sprawdzam portale o tematyce lotniczej niemal codziennie. Często też wchodzę na strony przewoźników i przeszukuję interesujące mnie kierunki. I wiecie co? Prawie nigdy nic nie znajduję! Ale raz na kilkadziesiąt wejść, znajdzie się perełka, na którą się zdecyduję.

SZYBKOŚĆ

Czasem znajdziesz fantastyczną ofertę, ale zdecydujesz się pół minuty za późno i ktoś cię uprzedzi. Pula tanich biletów jest ograniczona, a im lepsza będzie oferta, tym więcej będzie na nią chętnych. Musisz być zdecydowany i działać szybko!

CIERPLIWOŚĆ

Kiedy wreszcie znajdziesz tani bilet, prawdopodobnie nie znajdziesz nic interesującego na drogę powrotną. Ale nie można się zrażać. Dziewięć na dziesięć poszukiwań zakończy się porażką, ale ten dziesiąty może okazać się sukcesem. Im bardziej jesteś uparty, tym większe masz szanse na sukces. Skoro lotu powrotnego nie ma do tego samego miasta, z którego wylatywałeś, sprawdź inne lotniska w Polsce. Jeżeli to nic nie da, sprawdź pobliskie porty lotnicze w docelowym kraju. Albo innego przewoźnika – może konkurencja ma ciekawą ofertę na lot powrotny na tej trasie.

jak znaleźć tani bilet lotniczy
Naszą podróż do Oslo „sklejałem” dobrą godzinę. Rozpisałem wszystkie daty tanich lotów na kartce, potem graficznie łączyłem pasujące do siebie połączenia i wreszcie udało się coś złożyć. Ostatecznie polecieliśmy Ryanairem z Wrocławia do Oslo Rygge, a wróciliśmy Wizzairem z Oslo Sandefjord do Lublina. Wszystko to w cenie 9 złotych (relacja).
 |

ODWAGA

     Zanim zacząłem latać, dość długo śledziłem „świat tanich lotów”. Przeglądałem serwisy, czytałem poradniki i zgłębiałem się w relacje z niezwykłych, lotniczych podróży. Wiele razy widziałem ciekawą ofertę, w odpowiadającym mi czasie i niskiej cenie, a jednak coś mnie powstrzymywało. Zawsze znajdowałem jakiś powód, żeby nie lecieć. Ciężko zrobić ten pierwszy krok, dlatego potrzebna jest odwaga. Wreszcie kupiłem swój pierwszy lot i wiedzie co? Była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu! Ty też nie czekaj!

     Jeśli masz jakieś pytania, pytaj śmiało! Najlepiej w komentarzach, żeby inni też skorzystali z odpowiedzi.

49 komentarzy do “Jak znaleźć tani bilet lotniczy? – poradnik”

 1. Bardzo dobrze napisane! Przede wszystkim odwaga i nie zrażać się jeżeli pierwszy wyjazd wyjdzie nieco drożej niż byście sobie wyobrażali – praktyka czyni mistrza 🙂
  Tak jak ty Kubo, swój pierwszy tani lot odbyłam do Londynu i nie żałuję, że odważyłam się 🙂 Było to w grudniu 2013, a od tego czasu zakupiłam już bilety na 3 kolejne zagraniczne podróże – dwie samolotem, jedną busem. Od kwietnia do czerwca 🙂
  Polecam śledzić na bieżąco świat tanich lotów na różnych fanpage’ach – pomaga to uzmysłowić sobie jak tanie potrafią być podróże organizowane na własną rekę oraz pomagają się zorientować kiedy i za ile można złowić tańsze bilety 😛 A przede wszystkim, te ciągle pojawiające się oferty pomogły mi podjąć decyzję o kupieniu biletów do Londynu 😉

  Odpowiedz
  • Chyba nie bardzo rozumiem… Jaką opłatę transakcyjną? Obecnie nie ma czegoś takiego. Tzn. teoretycznie jest, bo np. kupując bilet w Wizzie za 34 zł, to na rachunku cena biletu będzie nam widniała 4 zł, a 30 zł będzie opisane jako opłata manipulacyjna/transakcyjna czy coś tego typu. Ale to nie ma większego znaczenia, bo ta opłata jest wliczana w cenę biletu pokazywaną w systemie rezerwacyjnym. Więc płaci się dokładnie tyle, ile jest wyświetlane w systemie. Żadnych dodatkowych opłat 😉
   W Ryanie też jest coś w stylu opłaty transakcyjnej, ale również jest wliczona w cenę biletu.
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 2. Najfajniejsze jest to, jak się tłumaczy znajomym „ej, macie jakieś 2 minuty na podjęcie decyzji!”, a potem denerwują się, że ja bilet już mam, a oni się nie wyrobili. Szybkość to kluczowa sprawa. Ostatnio nie udało mi się z Kuala Lumpur, ale kilka godzin później upolowałem Iran w świetnej cenie. Do USA praktycznie już nie latam za więcej niż 600 – 850 zł w dwie strony. A ostatnio lepiłem Arktykę przez kilka godzin, ale w końcu się udało! Fajny tekst! Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Dzięki!
   W Wizzie są dwa rodzaje bagażu – rejestrowany, czyli ten za który się płaci, który może być duży i który podróżuje w luku bagażowym; oraz podręczny czyli ten, z którym leci się w kabinie i podczas lotu się z nim nie rozstaje. Bagaż podręczny natomiast znów dzieli się na dwa rodzaje – mały i duży (nie można obu – można tylko jeden). Mały (wielkość sporego plecaka szkolnego) jest za darmo. Duży (wielkość średniego plecaka turystycznego) jest za około 45 złotych, przy czym jak się wykupi duży, to małego dodatkowo nie można wziąć – niezależnie od tego czy będziesz miał bagaż podręczny mały czy duży, możesz wziąć tylko jedną sztukę.
   Tak sprawa wygląda w Wizzie. Ja w swoje podróże zawsze brałem mały podręczny i nie było problemów – jest wystarczający. Za jakiś czas pojawi się post pt. „Jak spakować się w bagaż podręczny” i tam będzie temat wyczerpany 😉

   Odpowiedz
 3. Ze względu na nasz młody wiek mamy na swoim koncie zaledwie 1 lot, do Oslo-Torp z Wizzairem za 90 zł w 2 strony. Szczerze przyznam, że mam obawy przed wyszukiwarkami lotów, co wynika oczywiście z braku doświadczenia 🙂 Choć zaczynamy odważnie, bo odkąd wyszliśmy spod rodzicielskich skrzydeł w rok udało nam się zjechać 6 krajów, ale tylko tanimi busami, to jesteśmy bardzo niepewni w kwestiach lotów. Do sedna: czy jest duże ryzyko, że znajdziemy tani lot z pomocą wyszukiwarki, po czym okaże się, że są ukryte opłaty o których nie wiedzieliśmy? Czy jasno przedstawione jest ile będzie nas całość kosztować? Czy ceny na stronach typu fly4free odpowiadają ofertom przewoźników czy też mogą być zupełnie różne? Na ile wtedy ta tańsza opcja jest wiarygodna?
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Ciężko mi powiedzieć, bo się nie znam na wyszukiwarkach. Nigdy ich nie używałem, bo i po co, skoro zawsze doliczają swoja prowizję? Jedno jest pewne – kupując bilety na stronie przewoźników, nigdy nie płacimy nic dodatkowo, więc kupujmy na stronach przewoźników. Wtedy płacimy dokładnie tyle ile kosztuje bilet.
   Na fly4free i jemu podobnych stronach również zawsze podają ostateczne ceny biletów, z wyjątkiem ofert Wizzaira – zazwyczaj podają ceny przysługujące członkom Wizz Discount Clubu (130 zł/rok).

   Odpowiedz
  • Mi sie kilka razy udalo zakupic w miare tanio bilety do Pekinu i Chengdu poprzez skyscanner.net . O dziwo cena z wyszukiwarki wychodzila taniej niz poprzez besposredni zakup w tej samej linii 🙂

   Pozdr

   Odpowiedz
 4. Przydatny poradnik. Tanie latanie staje się ostatnio bardzo popularne i bardzo cieszy mnie ten fakt, bo pamiętam czasy kiedy samolot był uznawany za coś tylko dla bogatych 🙂

  Odpowiedz
 5. a zna ktoś taką wyszukiwarkę, że wiem kiedy chcę lecieć ale mi obojętnie dokąd i żeby pokazała np. najtańsze loty w tym terminie z Polski?

  Odpowiedz
 6. Super poradnik! Już zapisałam podane strony do ulubionych i od razu zaczynam regularne poszukiwania! 🙂 Marzy mi się Islandia we wrześniu… może uda mi się wyśledzić coś taniego.

  Odpowiedz
 7. Witam
  Super podróże i nie ważne czy te bliskie czy dalekie. Mam takie same hobby do twojego z tym, że podróżuję motocyklem więc najdrożej wychodzi mnie koszt paliwa, natomiast noclegi żywienie jest identyczne do twojego, nocleg zero bo wkrzakach jedzenie jakaś tania sieciówka.
  pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje że nasze podróżnicze ścieżki się kiedyś skrzyżują
  Marcin „kosa” Kossowski

  Odpowiedz
 8. A co jeśli niestety nie ma się takiej elastyczności, bo np ktoś/coś narzuci nam urlop w konkretnym terminie? Wtedy nie ma już szans na tanie podróże?

  Odpowiedz
 9. Do waszej listy dorzuciłabym jeszcze esky.pl/bilety-lotnicze. Jak się szuka połączeń z dużym wyprzedzeniem i na różnych wyszukiwarkach to można taniej znaleźć bilety, mnie się ostatnio to udało, a wylot dopiero we wrześniu 🙂

  Odpowiedz
 10. Bardzo fajny przeodnik! Ceny absurdalnie niskich cen na pewno już minęły, jednak nie oznacza to, że dalej nie można tanio latać po świecie. Zachęcam do sprawdzenia stron, które podałeś. Jest tam wielke okazji, można trafić na bardzo tanie wycieczki.

  Odpowiedz
 11. Planuję wyjazd na Majorkę w październiku 2018r. Czy możesz mi doradzić kiedy powinnam zainteresować się kupnem biletu. Najtańszy jest ryanair. Lot z Modlina do Palma de Malorca. Aktualnie nie znalazłam jakiejś dobrej taniej oferty. Cena cały czas stoi w miejscu. Nie wiem czy kupować czy poczekać. Swoją drogą zapaliłam się na Dubaj i to będzie kolejna podróż.

  Odpowiedz
 12. Dobrym sposobem, by upolować tani lot jest szybkość czyli to, o czym piszesz;-). Niestety zapalonych podróżników jest o wiele więcej i z tym trzeba się liczyć, że nie zawsze nam się uda. Jeszcze można skorzystać z programów lojalnościowych (przykładem Miles&More) lub okazji, a te pojawiają się też w ofertach prestiżowych linii lotniczych jak https://www.esky.pl/linie-lotnicze/al/lh/lufthansa , jednak zawsze konieczna jest tutaj wytrwałość w poszukiwaniu.

  Odpowiedz
 13. Na pewno nie zdecydowałbym się na opłacanie abonamentu w Azuon. To pewnie dobra opcja dla tych, którzy latają naprawdę często. W przypadku kogoś, kto wybierze się raz do roku na taką wycieczkę, ta opcja się po prostu chyba nie opłaca. Więc wyszukiwarki lotów w rodzaju esky.pl/wyszukiwarka-lotow póki co będą mi wystarczać. Jeśli kiedyś zacznę latać częściej, to wtedy dopiero trzeba będzie się zastanowić, czy nie przydałoby się coś więcej.

  Odpowiedz
 14. Uwaga na zakup biletow lotniczych na stronie tanie-loty.com.pl
  Podaja cene a po oplaceniu Paypal cena nagle sie zwieksza.Jednak wczesniej kasuja pieniadze.Rezerwacja zostaje anulowana. Dostajemy email dwa dni po zakupie biletow.Przyczyny anulacji: brak potwierdzenia od linii lotniczej i
  zmiana ceny biletu.O pieniadze trzeba dzwonic i sie prosic lecz jednak nic to nie daje.W koncu zlozylismy skarge do Paypal gdzie nastapil przelew.Mam nadzieje ze dostaniemy niedlugo zwrot.To jest moim zdaniem firma ktora wyludza pieniadze a nie biuro podrozy

  Odpowiedz
 15. Ja zwykle korzystam z wyszukiwarki https://www.esky.pl/ , szczególnie odkąd zainstalowałam jej wersję mobilną. To mi znacznie ułatwia całą pracę, bo czasami nawet w pracy rezerwuje bilet… Ale co zrobić, jak często w tych godzinach są najlepsze ceny.

  Odpowiedz
 16. Uff, już nie czuję się dziwna, że spędzam tyle czasu na szukaniu tanich lotów 😉 I tak mimo wszystkich poradników kupiłam za drogi pierwszy bilet, a kilka dni później pojawił się naprawdę tani lot, no ale mówi się trudno… A ten poradnik naprawdę sensowny.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.