Jak kupić bilet lotniczy? – poradnik

     Pamiętam kupno swojego pierwszego biletu. Stresowałem się, jak na egzaminie. Gdyby wtedy ktoś mi powiedział, że rok później będę rezerwował loty przez aplikację w telefonie (do Lizbony), albo przez czeski system rezerwacyjny (Bazylea), to bym nie uwierzył. Tak to już jest, że z każdym lotem obawy i lęki są coraz mniejsze. Zdaję sobie sprawę, jak stresujące są początki przygody z lataniem, dlatego przedstawiam mały poradnik, jak ujarzmić systemy rezerwacyjne linii lotniczych. 
  

 Ten post jest drugą częścią poradnika taniego latania:
  
2. Jak kupić bilet lotniczy?
   
     Niemal dwa lata obserwowałem świat tanich lotów, zanim kupiłem pierwszy bilet. Odwiedzałem strony wyszukujące promocje, ale nie mogłem się przełamać, żeby wreszcie coś zarezerwować. Zawsze były jakieś powody, żeby nie lecieć, wymyślane przez ten wewnętrzny głos, który podpowiada, że przecież bezpieczniej jest siedzieć w domu. Wiele osób ma taki wewnętrzny głos. Jeżeli jesteś jedną z nich, to czas się przełamać! Nie będziesz żałować!
   
     Systemy rezerwacyjne są dla ludzi, a więc każdy jest w stanie je zrozumieć. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wyglądają na skomplikowane. Jeśli w swoim życiu zakładałeś skrzynkę mailową, lub kupowałeś coś w sklepie internetowym i dałeś radę, to z biletem lotniczym też sobie poradzisz.
  
IMG_8904
Tatry z lotu ptaka
 
     Na szczęście wszystkie popularne linie lotnicze mają strony w polskiej wersji językowej. Wchodzimy więc na stronę główną przewoźnika i pierwsze co widzimy, to formularz, w którym można wybrać interesujący nas lot.
 
     Klikamy „dalej” i system przekierowuje nas do kalendarza lotów. Tam wybieramy konkretną datę i znów idziemy „dalej”.
 
     Następnie podajemy dane pasażerów. Na razie wystarczy tylko imię, nazwisko, tytuł (Pan, Pani etc.) i adres e-mail. Wybieramy rodzaj odprawy (internetowa jest za darmo – poniżej więcej na temat odprawy), rodzaj bagażu (bagaż podręczny jest za darmo w Ryanairze i EasyJecie, a w Wizzairze darmowy jest tzw. bagaż podręczny mały).
 
     Następnie przewoźnik będzie proponował masę dodatkowych usług – od sms-owego potwierdzenia lotu, przez dodatkowe miejsce na nogi, pierwszeństwo wejścia na pokład, ubezpieczenia, hotele, po wypożyczenie samochodu. Ignorujemy wszystkie dodatkowe usługi, bo chcemy kupić naprawdę tani bilet.
 
     Na kolejnych stronach klikamy więc „dalej” lub „kontynuuj” kontrolując, czy wyświetlona cena przypadkiem nie wzrosła. Jeśli wzrosła, należy się cofnąć i sprawdzić jakie dodatkowe usługi są zaznaczone. Po odznaczeniu, cena powróci do tej pierwotnej.
 
     Wreszcie dochodzimy do opcji zapłaty. Płatności należy dokonać kartą debetową lub kredytową (debetową jest taniej), podając jej dane. Obecnie większością kart debetowych można płacić w ten sposób. Jeżeli twoja karta nie ma takiej możliwości, poproś kogoś kto ma – chociażby mnie – chętnie pomogę. Wizzair ma oprócz tego opcję płatności przelewem.
 
     Ale prześledźmy krok po kroku jak wygląda rezerwacja u poszczególnych przewoźników:
  
 
WIZZAIR 
(wizzair.com/pl-PL)

 
EASYJET (www.easyjet.com/pl)

 
Dodatkowe opłaty

 
     Dość popularne jest przekonanie, że podczas kupowania biletu lotniczego, przewoźnik dolicza sobie dodatkowe opłaty za rezerwację. Kiedyś faktycznie tak było, a zwolnieni z nich byli jedynie posiadacze specjalnych kart kredytowych. Dziś na szczęście ta praktyka odeszła do lamusa. Każdy może kupić bilet lotniczy w cenie dokładnie takiej, jaka wyświetla się w systemie rezerwacyjnym. Oczywiście dotyczy to oficjalnych stron przewoźników. Jeżeli będziemy rezerwować bilety przez wyszukiwarkę lotu, ta z pewnością doliczy sobie prowizję.
 
Pułapka biletów grupowych
  
     Kiedy kupujemy bilety dla kilku osób, warto pamiętać o pewnej zasadzie w działaniu systemów rezerwacyjnych. Załóżmy, taką sytuację:
  
     Chcemy polecieć do Rzymu w sześć osób. Biletów na danej trasie, w cenie 54 złote zostało cztery. Dwa kolejne kosztują już 114 złotych. Jeżeli dokonamy rezerwacji dla sześciu osób, system wyliczy kwotę końcową na naszą niekorzyść i policzy każdy bilet w wyższej cenie. Wówczas zapłacimy 6 * 114 = 684 PLN. W takiej sytuacji, bardziej opłacalne będzie zrobienie dwóch rezerwacji – jednej na cztery bilety (4 * 54 = 216 PLN), a drugiej na dwa bilety (2 * 114 = 228 PLN). Przy takiej operacji, ostateczna kwota końcowa wyniesie 444 PLN.
  
Wizz Discount Club
 
     Rezerwując bilety w linii Wizzair, warto rozważyć kupno konta w klubie Wizz Discount. Dostaniemy wtedy zniżkę 45 złotych na każdy lot, kosztujący ponad 39 złotych (na tańsze loty, Wizzair nie gwarantuje zniżek). Istotny jest fakt, że dotyczą one nas oraz naszych towarzyszy podróży (do dziewięciu osób). Oznacza to, że przy podróży w dwie strony, we dwie osoby, oszczędzimy 4 * 45 = 180 złotych. Natomiast koszt członkostwa to 130 złotych na rok, dlatego bardzo często kupno konta w klubie Wizz Discount bardzo się opłaca. 
 
IMG_1195 
Odprawa on-line
 
     Odprawy online dokonuje się od dwóch tygodni, do kilku godzin przed lotem. Jest to po prostu wpisanie danych osobowych potrzebnych do wystawienia karty pokładowej, czyli biletu. W tradycyjnych liniach robi się to na lotnisku, natomiast te tańsze wprowadziły opcję odprawy przez internet, żeby zmniejszyć koszty własne (zobacz artykuł: Dlaczego tanie linie są tanie?).
 
     Na stronach przewoźników nie trudno znaleźć przycisk „Odprawa online”. Klikamy i postępujemy zgodnie z poleceniami. Przypomina to zakładanie skrzynki mailowej. W zależności od kraju, do którego się wybieramy, będziemy poproszeni o różne dane, takie jak: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer paszportu bądź dowodu, data jego wydania i ważności. Warto sprawdzić wszystko dwa razy, bo zmian nie można cofnąć.
 
     Na koniec otrzymujemy kartę pokładową w formacie pdf. Drukujemy ją (może być czarno-biała, a kartka może być zgięta) i pamiętamy, aby zabrać ją na lotnisko. Na jej podstawie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu.
 
Powodzenia!!
 

28 komentarzy do “Jak kupić bilet lotniczy? – poradnik”

 1. Kuba, pięknie wytłumaczone!
  Niesłychane! Zaczynam wierzyć, że nawet ja mogłabym taki bilet kupić!

  Naprawdę jestem pod wrażeniem – tak dogłębnie dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem – w końcu czytający te porady, to jakby nie patrzeć – konkurencja dla Ciebie! 🙂

  Odpowiedz
 2. Wszystko bardzo prosto wytłumaczone i mając te informacje myślę, że może wreszcie się przełamię do tanich lotów i gdzieś się udam 😉 Poza tym Kuba przypomniało mi się takie stwierdzenie, które pasuje idealnie do Ciebie: Prawdziwy ekspert to ten, który potrafi mówić o rzeczach trudnych w prosty i zrozumiały dla wszystkich sposób 🙂

  Odpowiedz
 3. Twój blog to jeden z moich ulubionych. Czy mógłbyś wytłumaczyć co to za „czeski system rezerwacji” już kolejny raz spotykam się z tym terminem ale nie wiem o co dokładnie w nim chodzi. Coś tam słyszałam, że najpierw się rezerwuje loty a potem z niektóry rezygnuje i ogólnie wychodzi taniej.

  Niecierpliwe czekam na Twoją relację z wyjazdu do Izraela sama planuję tam pojechać i fajnie było by poczytać jak tam się podróżuje z punktu autostopowicza 🙂

  Odpowiedz
  • Dzięki 🙂
   Miałem pisać o tym czeskim systemie, ale nie do końca wiem o co w nim chodzi, dlatego nie pisałem. Polega to na tym, że gdy chcemy kupić lot np. z Bristolu do Reykiaviku, to najpierw ustawiamy lot z Pragi do Bristolu, a potem dodajemy lot z Bristolu do Reykiaviku. Na koniec usuwamy pierwszy lot i wtedy ponoć jest taniej. Nie wiem czy chodzi o kursy walut i jakiś przelicznik, czy o jakieś opłaty za rezerwacje, czy jeszcze o coś innego. Faktem jest, że sposób działa 😉 W dodatku zauważyłem, że wtedy im więcej osób leci, tym cena jest niższa.
   A jak kupowałem bilet do Szwajcarii w ten sposób, to wszystko było ustawione na język czeski i potem mi wszystkie maile w sprawie lotu przychodziły po czesku 😀

   Odpowiedz
 4. Czyli jeśli zamawiamy bilet za 79zł WizzAirze to będąc w klubie płacimy 34zł? Czy nie będąc w klubie płaci się 79zł+45zł?

  Odpowiedz
  • Czasem w klubie kosztuje 34, a poza 79, a czasem w klubie kosztuje 79, a poza 124 zł. Przy zamawianiu biletu podane są dwie ceny – jedna dla członków klubu, a druga dla pozostałych. Widać to na drugim screenie z Wizzerowego poradnika powyżej 😉 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 5. Wciąż wiele osób o tym nie wie, nawet tych które korzystają regularnie z internetu. Jeszcze kilka lat zajmie spopularyzowanie tego 🙂

  Odpowiedz
 6. Hmm, a mnie zastanawia, czy w Wizzair można płacić zwykłą karta debetową? 🙂 Wystarczy, jak się poda jej dane i po prostu ściągnie kasę? 😉 Czy trzeba mieć koniecznie kredytówkę? 🙂

  Odpowiedz
 7. Wiem, że temat „jak się spakować w bagaż podręczny” dopiero w wkrótce, ale mam pytanie- jak udaje Ci się spakować namiot i karimatę do plecaka? (lecąc Wizzairem) 🙂 bo o resztę się nie martwię 🙂

  Odpowiedz
 8. Dobrze jest też wyczyścić „ciasteczka” cookies po wyszukiwaniu biletów lotniczych i spróbować wyszukać to samo połączenie na innym komputerze. Pamiętajmy żeby sprawdzać ceny o różnych porach dnia. Mogą być różne 🙂

  Odpowiedz
 9. Dzisiaj odkryłam Twój blog całkiem przypadkiem ! Jestem zaczytana i nie mogę oderwać się od laptopa przez cały dzień. Wielkie dzięki za instrukcje dotyczące kupna biletu, niesamowicie przydatna sprawa dla swieżynek w tej kwestii 🙂
  Życzę powodzenia w kolejnych podróżach 🙂

  Odpowiedz
 10. Witam, mam do Pana pytanie jako do praktycznie eksperta, ponieważ mam problem na który nikt nie zna odpowiedzi. 7.07.2017 roku biorę ślub i z przyszłym mężem mamy plan lecieć 04.09.- 18.09. 2017 roku do Hiszpanii w podróż poślubna. Chciałaby zakupić czyli zarezerwować bilety lotnicze teraz w marcu, gdyż są o wiele niższe ceny, ale zupełnie nie wiem na jakie nazwisko (chodzi o mnie) ? Polecę na dowód, paszport mi nie potrzeby, w końcu to Europa. Dowód mam ważny do 2020 roku i widnieje w nim takie nazwisko jakie mam obecnie czyli póki co Panieńskie. Jeżeli dokonam rezerwacji na to właśnie nazwisko to już w lipcu po ślubie będę miała inne nazwisko tzn dodaję do swojego drugi człon czyli męża np Kowalska. W konsekwencji bilet kupiony w marcu będzie np na Natalia Palczyńska, a po ślubie, po wymianie dowodu na nowy będzie nazwisko Palczyńska-Kolwalska i nowy nr dowodu. Dane nie będą się zgadzały i pojawi się mega problem. Zastanawiam się czy w systemie rezerwacji lini EasyJet lub Ryanair trzeba wpisywać numer dowodu osobistego, bo jeżeli nie to czy można dokonać rezerwacji na przyszłe nazwisko? Czy mogłabym bukując bilety w danych wpisać od razu Natalia Palczyńska-Kowalska mimo że na chwilę obecna nie mam tego drugiego członu w nazwisku. Przykładowo drugi człon KOWALSKA pojawi się prawnie w lipcu po ślubie. Przy odprawie internetowej dokument będzie już wyrobiony z nowym nazwiskiem i nadanym nowym nr dowodu i wtedy będę mogła wpisać prawidłowo. Jak to mogę rozwiązać? Podaję swojego meila natalia.palczynska@op.pl

  Odpowiedz
 11. Mąż mi kupił bilet i wysłał na maila ale mam tylko informacje o locie i pasażerze, gdzie mam szukać biletu?? (wizz air) :/

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.