Kiedyś myślałem, że jedynymi górami w Polsce są Bieszczady i Tatry. Kiedy pewnego razu, złapany na stopa kierowca opowiedział mi o Koronie, byłem zszokowany, że pasm górskich jest w naszym kraju tak wiele. Był to rok 2009 i wtedy właśnie zacząłem zdobywać pozycje z tej specyficznej listy. Korona Gór Polski to bowiem dwadzieścia osiem szczytów, będących najwyższymi punktami każdego z dwudziestu ośmiu pasm górskich w Polsce. Została ona ustanowiona w 1997 roku, a jej pomysłodawcami byli autorzy miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”. Po sierpniowym zdobyciu ostatniego szczytu z listy – Wysokiej w Pieninach, mogę wreszcie nazwać się zdobywcą Korony polskich gór!
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 | Góry Świętokrzyskie Masyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie) Góry Kaczawskie Góry Bardzkie Góry Wałbrzyskie Góry Opawskie Beskid Makowski Góry Stołowe Beskid Mały Góry Kamienne Rudawy Janowickie Góry Bystrzyckie Góry Złote Beskid Niski Góry Sowie Pieniny Góry Orlickie Góry Bialskie Góry Izerskie Beskid Wyspowy Beskid Śląski Beskid Sądecki Gorce Bieszczady Masyw Śnieżnika Karkonosze Beskid Żywiecki Tatry | ŁYSICA ŚLĘŻA SKOPIEC KŁODZKA GÓRA CHEŁMIEC BISKUPIA KOPA LUBOMIR SZCZELINIEC WIELKI CZUPEL WALIGÓRA SKALNIK JAGODNA KOWADŁO LACKOWA WIELKA SOWA WYSOKA ORLICA RUDAWIEC WYSOKA KOPA MOGIELICA SKRZYCZNE RADZIEJOWA TURBACZ TARNICA ŚNIEŻNIK ŚNIEŻKA BABIA GÓRA RYSY | 612 718 724 765 869 889 912 919 934 936 945 977 989 997 1015 1050 1084 1112 1126 1170 1257 1262 1310 1346 1425 1602 1725 2499 |
Wstyd się przyznać, ale zdobywanie Korony zajęło mi ponad cztery lata. Tym bardziej, że początkowy plan zakładał zaliczenie wszystkich szczytów w… dwa tygodnie. Wiele z nich leży bowiem na tyle blisko siebie, że można zdobywać nawet po kilka jednego dnia.
Moim pierwszym szczytem z korony była Tarnica – najwyższe wzniesienie polskich Bieszczadów. Było to w roku… 1996.
„Świadome” zdobywanie korony zacząłem jednak od Łysicy w Górach Świętokrzyskich – najniższego szczytu z listy.
Następnie wyruszyłem w Sudety, gdzie znajduje się aż szesnaście szczytów Korony. Przemierzając malownicze szlaki tych nieznanych mi wcześniej gór, postanowiłem zostać w nich dłużej niż pierwotnie planowałem. Zdobycie Korony w dwa tygodnie wymagało bowiem biegania po górach, a ja tak nie lubię. Planowane czternaście dni wystarczyło więc na eksplorację jedynie sudeckich pasm.
Chełmiec, Góry Wałbrzyskie
Skalnik, Rudawy Janowickie
Śnieżka, Karkonosze
Wysoka Kopa, Góry Izerskie
Skopiec, Góry Kaczawskie
Ślęża, Masyw Ślęży
Waligóra, Góry Kamienne
Wielka Sowa, Góry Sowie
Orlica, Góry Orlickie
Jagodna, Góry Bystrzyckie
Kowadło, Góry Złote
Rudawiec, Góry Bialskie
Śnieżnik, Masyw Śnieżnika
Kłodzka Góra, Góry Bardzkie
Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe
Babia Góra, Beskid Żywiecki
Turbacz, Gorce
Czupel, Beskid Mały
Rysy, Tatry
Biskupia Kopa, Góry Opawskie
Lubomir, Beskid Makowski
Radziejowa, Beskid Sądecki
Wysoka, Pieniny
Zdobywanie Korony jest rewelacyjne dla osób, które chcą poznać polskie góry. Każde pasmo ma bowiem swoją specyfikę – każde ma w sobie coś wyjątkowego. Warto odwiedzić je wszystkie, wyrobić sobie na ich temat opinie i ocenić, które odpowiada nam najbardziej.
Moim numerem jeden są wciąż Bieszczady! Pozostaje mi więc odwiedzić te dzikie góry po raz kolejny, a potem wziąć się za zdobywanie Korony Europy. Tymczasem Koronę Polski z dumą wykreślam z mojej listy marzeń.
A zainteresowanych zapraszam do oglądnięcia wybranych zdjęć z „koronowych” wycieczek tutaj.
Moim numerem jeden są wciąż Bieszczady! Pozostaje mi więc odwiedzić te dzikie góry po raz kolejny, a potem wziąć się za zdobywanie Korony Europy. Tymczasem Koronę Polski z dumą wykreślam z mojej listy marzeń.
A zainteresowanych zapraszam do oglądnięcia wybranych zdjęć z „koronowych” wycieczek tutaj.
Źródło: http://kgp.amos.waw.pl
Czyżby Babia Góra była twoją ulubioną ;)?
Czy ulubioną to ciężko powiedzieć, ale że jedną z ulubionych na pewno 🙂
Na posiedzenie loży weź ze sobą dodatkowo inne fotki z Orlicy (brak charakterystycznego punktu odniesienia) oraz Skalnika (szczyt znajduje się około 500m dalej) – ostatnio podobno skrupulatnie weryfikują
Dzięki za rady, ale raczej na posiedzenie się nie będę wybierał 😉 Koronę zdobyłem dla własnej satysfakcji i nie zależy mi aż tak na tytule zdobywcy, żeby się przed kimś tłumaczyć, czy na pewno byłem na szczycie, czy może 500 m od szczytu 😉
Pozdrawiam!
Ja też w tym roku zakończyłam przygodę z Koroną Gór Polski 🙂 W sumie to nie mam numeru jeden z tych 28 szczytów. Jest to fajny motyw by poznać wszystkie górskie pasma jak i nasz piękny kraj 🙂
Pozdrawiam serdecznie
A ja nie wiedziałam, że coś takiego istnieje a brzmi bardzo zachęcająco. Dzięki tobie nabrałam ochoty na zdobycie tych 28 szczytów, niektóre nawet mam już chyba zdobyte ale zacznę od początku. Pewnie zajmie mi to znacznie więcej niż 4 lata ale czasu (mam nadzieje) przede mną jeszcze sporo aby wspiąć sie na każdy z nich.
Anna
Ta lista, którą nam dałeś to piękna sprawa – będzie z czego korzystać;-)
Też mam w planach zaliczyć Koronę, ale bez spinania się i terminów. Kiedy ją odkryłam część szczytów miałam już zdobytych, niektóre wielokrotnie, chociaż są takie, na które chętnie wrócę 🙂
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Gratulację!
I dzięki za motywację, bo na mojej liście marzeń ten punkt widnieje od 2 lat bez żadnego działania i już nawet się zastanawiałam, czy na pewno chcę to zrobić. A teraz nowa energia i Czupel (bo najbliżej) będzie zdobyty za tydzień!
Gratuluję realizacji planu! Chciałabym kiedyś wspiąć się na każdy szczyt i dodać to do zadań zaliczonych.
Gratuluję, ja jestem na półmetku i wiem, że to nie byle co wejść wszędzie, dojechać… ale dla widoków i przygody warto:)
Super! Moja 5-latka zaczęła od Szczelińca Wielkiego w roku 2013 🙂 Zostało nam jeszcze 27 szczytów do zaliczenia, ale od czegoś trzeba zacząć. Gratuluję Twojego dokonania!
Gratuluję zdobycia Korony Gór Polski! Ja też kiedyś postawiłam sobie taki cel, jednak na razie utknęłam na zrealizowaniu tylko kilku szczytów. Tym bardziej Cię podziwiam! 🙂
Hej! aż wstyd przyznać ale jeszcze nigdy w polskich górach nie byłem (wstyd i hańba dla Polaka). Ale mam wciąż nadzieję na zmianę tego. Tylko nie wiem jak się tam wybrać, tak żeby ograniczyć koszta. Autostop to na razie jak dla mnie za duże wyzwanie :P. Więc jeszcze się zobaczy.
A masz może jakieś rady dla kompletnie zielonych? (np. co zabierasz ze sobą w góry) 🙂
Zanim gdziekolwiek wyjadę chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej 😀
W góry zabieram to samo co w normalną podróż + trekkingowe buty. Nic poza tym. Polecam stronę i forum Góry-Szlaki. Tam dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz 🙂
Po górach chodzę od dzieciństwa, ale dopiero w ubiegłym roku postanowiłem oficjalnie zdobyć Koronę Gór Polski. Zacząłem od najniższego szczytu, a do tego najwyższy Bieszczad i trzech Beskidów. W tym roku będę kontynuował zdobywanie najwyższych polskich szczytów.