Autostop w grudniu – Brno

     Z okazji barbórki – święta górników, nasz górniczy wydział miał trochę godzin rektorskich. Udało się wygospodarować aż cztery dni wolnego. Trzeba było to jakoś wykorzystać. Padło na czeskie Brno – mieliśmy tam nocleg, Czechy są piękne, a dystans 300 kilometrów to w sam raz jak na autostopową podróż przy ujemnych temperaturach.
  

     Wstaję rano, patrzę za okno – pada. Nie dobrze. Najgorsza pogoda dla autostopowicza. Mimo wszystko, zbieramy się i jedziemy na wylot. Nie jest tak źle. Z parasolem też można łapać.
 
IMG_8502
  
Koło południa dojeżdżamy do granicy, skąd udaje nam się złapać transport prosto do Brna. Na miejscu jesteśmy chwilę po zmroku.
  
IMG_8499
  
     Zatrzymujemy się u Grześka – kuzyna Iwony. Wieczór spędzamy na spacerach po starym mieście. Następnego dnia mamy w planach udać się do Pragi, ale Brno jest tak piękne, że postanawiamy zostać tu cały weekend.
  
IMG_8520
  
     Następnego dnia z przerażeniem stwierdzam, że w moich ukochanych spodniach, w których zwykle jeżdżę mam dziurę. Wiele ze mną przeszły, mimo to, z żalem, muszę się z nimi rozstać.
  
IMG_8538
  
     Cały dzień zwiedzamy Brno. Oglądamy zamek, katedrę i dwa ryneczki, na których trwa jarmark świąteczny oraz wiele ciekawych koncertów, m.in. naśladowcy Louisa Armstronga.
  
IMG_8554
  
Wieczorem przygotowujemy tradycyjne, czeskie knedliki.
  
IMG_8618
  
     W sobotę udajemy się 30 kilometrów na północ do parku narodowego Moravski Kras. Nie wiemy o nim nic oprócz tego, że są tam jakieś jaskinie. Złapana na stopa dziewczyna wybiera się właśnie na spacer w te rejony, więc mamy przewodniczkę. Chodzimy trochę po ruinach jakiegoś zamku, po czym schodzimy do doliny, w której znajduje się wejście do najpiękniejszej z jaskiń – Punkvy.
  
IMG_8643
  
     Chodzimy skalnymi korytarzami, podziwiając stalaktyty i stalagmity, aż w końcu wychodzimy na otwartą przestrzeń – do wnętrza ogromnej, wysokiej na 140 metrów przepaści Macocha. Miejsce robi na mnie ogromne wrażenie. Niestety zdjęcia nie są w stanie oddać ogromu tego miejsca.
  
IMG_8660
  
     Na koniec, wsiadamy do łódki i podziemną rzeczką przepływamy skalnymi korytarzami do wyjścia z jaskini.
  
IMG_8682
  
     Resztę dnia spędzamy na dalszym zwiedzaniu Brna, podziemi miasta oraz oglądaniu bluesowych koncertów. Rano zaczynamy łapać stopa w stronę Polski. Po pierwszej godzinie bezskutecznego machania kciukiem, czas na plan B: idziemy na inny wjazd na autostradę. W międzyczasie, w przypływie nudy, bawimy się grawitacją.
  
IMG_8806
  
     Po kolejnej godzinie, czas na plan C: wychodzimy na środek autostrady i tam łapiemy. O dziwo, nie zważając na zakazy i surowe mandaty, zatrzymuje się już drugi samochód. Mimo tego szczęścia, do zmroku nie udaje nam się wydostać z Czech. W końcu o 17 jesteśmy w Cieszynie, gdzie idzie równie kiepsko. Herbata w termosie się kończy, a pierwszy samochód staje dopiero po dwóch godzinach. Jedziemy do Bielska-Białej. Tam zmarznięci i zmęczeni postanawiamy wrócić autobusem do Krakowa.
 
     Mimo fantastycznego weekendu, stwierdzam, że autostop w zimie nie jest tak samo przyjemny i beztroski, jak autostop w lecie…
  

 

Tabela z portfela, czyli podsumowanie kosztów na osobę
Noclegi0 zł• Iwona ma kuzyna w Brnie i u niego spędzamy trzy noce.
Transport45 zł
• Z Krakowa do Brna jedziemy na stopa. W drodze powrotnej dojeżdżamy tylko do Bielska-Białej i stamtąd, z powodu zimna i późnej pory, jedziemy autobusem za 14 zł.
• Po mieście poruszamy się komunikacją publiczną. Jeden ulgowy bilet kosztuje niecałe 2 zł. Na trzy dni wystarcza nam 6 biletów (na osobę).
• Z Brna jedziemy pociągiem do miejscowości Blansko, aby zobaczyć rezerwat Moravský Kras. Powrót również pociągiem. Koszt – 20 zł.
Jedzenie i picie90 zł
• Pierwszego dnia jemy kanapki zrobione jeszcze w domu. W Czechach kupujemy wyłącznie w Lidlu, więc koszty jedzenia wychodzą jak w Polsce. Przysmaki typu: regionalny Trdelnik (rodzaj ciastka), czy grzane wino na rynku kosztują około 20 zł.
• Woda mineralna i czeskie piwo kupujemy w Lidlu. Koszt – około 30 zł.
Bilety wstępu43 zł
• Studencja wejściówka do rewelacyjnej jaskini Punkvy, w Moravským Krasie kosztuje nas 20 zł.
• Zwiedzanie podziemi brneńskiego rynku, również 20zł.
• Wejście na wieżę katedry – 3zł.
Inne 
SUMA178 zł 
Dziennie (4 dni)45 zł 

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.