Podziemne pałace moskiewskiego metra

     Moskiewskie metro jest najbardziej specyficznym metrem, jakim miałem okazję podróżować. Z dwóch powodów – po pierwsze dlatego, że ciężko się w nim odnaleźć. Zazwyczaj oznaczenia w podziemnej komunikacji są tak intuicyjne, że nie mam problemu z poruszaniem się po obcym mieście. W Moskwie miałem. Do dziwnie skonstruowanych oznaczeń, dochodzi tu cyrylica, którą składam równie szybko jak pierwszoklasista. Drugą  charakterystyczną cechą moskiewskiego metra jest wygląd stacji. Wygląd iście królewski!

     W Moskwie funkcjonuje aż dwanaście linii metra. Na uwagę zasługuje szczególnie to brązowe kółko. Jest to linia numer 5 – wybudowana w czasach świetności Związku Radzieckiego. Stacje zbudowane zostały z takim przepychem, że… a zresztą, zobaczcie sami.

DSC_0227
DSC_0235
DSC_0237
DSC_0220
DSC_0282
Wystrój stacji stanowi wzorcowy przykład architektury socrealizmu. Wnętrza ozdobione są licznymi obrazami i mozaikami, rzeźbami i płaskorzeźbami o tematyce głównie patriotycznej. Mnóstwo tu Leninów, czerwonych gwiazd, sierpów i młotów. Robi to spore wrażenie na człowieku, który radzieckie symbole widział jedynie w filmach i podręcznikach do historii.

DSC_0298
DSC_0219
DSC_0293
Mówiąc o moskiewskim metrze nie sposób nie wspomnieć o tajemniczym metrze numer 2. Są to trzy linie wydzielone wyłącznie dla aparatu władzy. Zaczynają się, rzecz jasna, na Kremlu i biegną aż za teren zabudowany, do punktów strategicznych. Istnienie metra numer 2 nie zostało nigdy oficjalnie potwierdzone, a o jego istnieniu wiadomo głównie dzięki zeznaniom radzieckich oficerów, którzy zbiegli na zachód. Uzupełnieniem metra numer 2, są trzy bunkry, zlokalizowane 200-300 metrów pod ziemią, zdolne pomieścić nawet 10 tysięcy osób.


Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metro_w_Moskwie
http://gadzetomania.pl/6008,niezwykle-konstrukcje-cz-6-metro-2-tajny-system-komunikacji-pod-moskwa

8 komentarzy do “Podziemne pałace moskiewskiego metra”

 1. Świetny blog! Z początku bardzo podnosi na duchu ;), niesamowite ile miejsc można zwiedzić za grosze.
  A z drugiej strony niesmak, bo ja na przykład wiem że nigdy się w taką podróż nie wybiorę :/.
  Ale mimo wszystko mogę chociaż poczytać i pooglądać. Przejrzałem już prawie cały blog 😉

  Odpowiedz
 2. Uwielbiam moskiewskie metro! Moją stacją przez dwa tygodnie była Aviamatornaja (żółta linia) 🙂 Wg mnie jedyne miejsce w Moskwie, gdzie wszystko działało sprawnie (przynajmniej odniosłam takie wrażenie)

  Odpowiedz
 3. Mieszkałam tam trzy lata. Ta linia nr 5 to tak zwana Kalcowa (okrężna). Każda jest dziełem sztuki. Ja mieszkałam na szarej linii (Bibirievo). podobno mają teraz w planach 13 linię, która będzie przebiegała tak jak linia nr 5 tylko naokoło Moskwy. Teraz musisz koniecznie zwiedzić Petersburg, Pieterhoff i Carskie Sioło. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.