Jak znaleźć tani bilet lotniczy? – poradnik

     Norwegia za 4 złote? Irlandia za 9? Cypr za 80? Izrael za 150? Czemu nie! Czasy, kiedy na lotnicze podróże mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi, minęły! „Teraz wszyscy mogą latać” głosiło niegdyś hasło reklamowe taniego przewoźnika Wizzair. I było ono w stu procentach trafione, bo właśnie ta linia, wraz z równie tanim Ryanairem, sprzedają bilety w naprawdę niskich cenach. Dzięki nim, ja, biedny student, mogłem pozwolić sobie na latanie po całej Europie i części Azji. Mimo, że tanich biletów jest sporo, wiem, jak ciężko jest kupić ten pierwszy. Gdzie ich szukać? Jak kupować? Jak zdobyć te najtańsze? Opowiem więc, na swoim przykładzie, jak znaleźć tani bilet lotniczy.
 
  

Ten post jest pierwszą częścią poradnika taniego latania:
 
1. Jak znaleźć tani bilet lotniczy?
2. Jak kupić bilet lotniczy?
3. Jak spakować się w bagaż podręczny?

 
     Trzeba szczerze powiedzieć – czasy naprawdę niskich cen już minęły. Bilety drożeją, ale na szczęście, wciąż można znaleźć całkiem niezłe lotnicze okazje. Na podstawie własnych obserwacji (bardzo subiektywnych) mógłbym podzielić „erę taniego latania” na trzy epoki:
   
Jak znaleźć tani bilet lotniczy
 
     Kiedy pierwszy raz słyszałem o tanim lataniu, dotyczyło to absolutnie niezwykłych promocji. Można było lecieć za 10 groszy do europejskich miast, lub za kilka złotych w tak egzotyczne rejony jak Wyspy Kanaryjskie czy Maroko. Niestety, te czasy minęły, zanim zdecydowałem się na jakikolwiek lot…
 
     Wycofano wiele egzotycznych kierunków, ale na loty po Europie wciąż można było znaleźć tanie bilety. Ryanair sprzedawał loty za złotówkę (głównie do Skandynawii), natomiast Wizzair miał w swej ofercie najtańsze bilety za cztery złote. Co prawda rezerwacji bez dodatkowych opłat można było dokonywać jedynie posiadając specjalne karty, ale z pomocą pośredników omijało się te niedogodności.
 
jak znaleźć tani bilet lotniczyKlify Moher, Irlandia. Loty w obie strony kosztowały nas w sumie 18 złotych (relacja).
 
     Dziś jesteśmy w trzeciej erze. Biletów w jednocyfrowych cenach praktycznie nie ma (poza wyjątkowymi promocjami – np. pod koniec 2013 roku Ryanair sprzedawał tak tanie bilety przez aplikację na smartfony). Wizzair sprzedaje najtańsze bilety za 34 złote i to wyłącznie członkom Wizz Discount Club’u (130 PLN/rok). Ryanair natomiast, poza Skandynawią i lotami krajowymi, praktycznie nie ma biletów nawet w dwucyfrowych sumach.
 
     Moim zdaniem, obecnie najbardziej opłaca się kupować nieco droższe bilety (150-300 złotych), ale za to w bardziej egzotyczne miejsca typu Izrael, Gruzja, wyspy na Morzu Śródziemnym. Warto więc wykupić członkostwo w Wizz Discount Club’ie, które zwraca się już po trzech lotach (jedna podróż to dwa loty, a jedna podróż z osobą towarzyszącą to już cztery loty, więc koszt członkostwa zwraca się po jednym takim wyjeździe). Można wtedy znaleźć loty do Paryża, Londynu, Rzymu czy Barcelony w granicach stu złotych (w obie strony).
 
jak znaleźć tani bilet lotniczyJerozolima, Izrael. Bilety z Katowic do Tel Awiwu, z Tel Awiwu do Budapesztu i z Budapesztu do Warszawy kosztowały nas w sumie 299 PLN. Jednak zanim je znalazłem, przez dwa lata szukałem taniego lotu wpisującego się w mój wolny czas.
 

Gdzie szukać?

     Po pierwsze – portale wyszukujące promocyjne bilety lotnicze. Ja korzystam z następujących:
     Na stronach tych, regularnie pojawiają się informacje o promocjach zarówno tanich, jak i regularnych przewoźników, a także okazje autobusowe, kolejowe, noclegowe itd. Jednym słowem wszystko, czego potrzebuje oszczędny podróżnik.
 
jak znaleźć tani bilet lotniczy
Do Szwajcarii polecieliśmy dzięki portalowi Fly4free, który zamieścił informację o tanich lotach linii Easyjet do Bazylei. Podróż kosztowała nas 94 złote.
 
     Można też korzystać z facebookowych fanpagów powyższych stron, a także:
      Warto również zapisać się do newsletterów tanich linii lotniczych, które od czasu do czasu wrzucają informacje o promocjach. Szczególnie hojny jest tu Wizzair, gdyż średnio co trzy miesiące uruchamia jednodniową obniżkę 20% na wszystkie bilety. Jeszcze częściej taka promocja zdarza się w jego aplikacji mobilnej, więc jeśli masz smartfona, warto ją sobie zainstalować. 
  
     Przeglądanie portali lotniczych najlepiej sprawdza się przy wyszukiwaniu dalekich lotów. Przy wycieczkach po Europie Ryanair’em czy Wizzair’em, efektywniejsze jest przeszukiwanie ich systemów rezerwacyjnych. Wchodzisz na stronę taniej linii i data po dacie, sprawdzasz ceny na interesującym cię kierunku, aż znajdziesz satysfakcjonującą ofertę. Musisz jednak być przygotowany, że w większości przypadków jej nie znajdziesz.
 
jak znaleźć tani bilet lotniczyBilety do norweskiego Stavanger znalazłem po tygodniach regularnego przeszukiwania systemu rezerwacyjnego Wizzair’a. Wreszcie trafił się tani lot w odpowiadającym nam terminie i polecieliśmy za 68 złotych (relacja).
  
     Trzecią opcją jest program Azuon (i ewentualnie jemu podobne). Zdecydowanie najszybszy sposób znajdowania tanich lotów. Korzystają z niego pracownicy wspomnianych serwisów internetowych. Azuon ma bazę większości przewoźników lotniczych i wyszukuje najtańsze możliwe połączenia. Ma jedną wadę – jest płatny. Trzymiesięczny abonament kosztuje ok. 33 PLN, a roczny ok. 84 PLN. 
 

Kiedy kupować?

      Przez dłuższy czas było tak, że bilety najbardziej taniały 1-2 miesiące przed datą podróży. Obecnie jednak nie zawsze się to sprawdza. Promocje dotyczą nawet lotów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pewne jest natomiast, że nieprawdziwe są dwa popularne mity – „im wcześniej kupisz bilet tym będzie on tańszy”, oraz „najtaniej jest kupować bilety typu last-minute”.
 

Czy muszę mieć specjalne karty?

     Dawniej było tak, że z dodatkowych opłat za rezerwację zwolnieni byli posiadacze określonych kart kredytowych lub debetowych. Obecnie nic takiego nie ma. W Ryanairze każdy może kupić bilet w dokładnie takiej cenie, jak ta wyświetlana w systemie rezerwacyjnym (pod warunkiem, że nie zamawia żadnych dodatkowych usług). W Wizzairze jest podobnie, jednak wyświetlane są dwie ceny – jedna dla członków Wizz Discount Club’u, a druga, wyższa, dla pozostałych pasażerów. Członkostwo w klubie kosztuje 130 PLN/rok i kupuje się je wraz z rezerwowanym biletem lotniczym. Trzeba pamiętać, że zniżki dotyczą klubowicza, oraz jego współpasażerów (do dziesięciu osób).
 
     I tu pora obalić kolejny mit – „kupując bilety lotnicze, do ceny biletu doliczane są dodatkowe opłaty” – nieprawda. Jeżeli nie będziemy zamawiać dodatkowych usług (pierwszeństwo wejścia na pokład, miejsce z powiększoną przestrzenią na nogi, ubezpieczenie, dodatkowy bagaż) to zapłacimy dokładnie tyle ile pokazuje system rezerwacyjny. Opłaty są doliczane jedynie, kiedy kupujemy bilet przez różnego typu wyszukiwarki lotów.

jak znaleźć tani bilet lotniczyDo Trondheim polecieliśmy dzięki pomocy jednego z pośredników, w czasie, kiedy z opłat rezerwacyjnych zwolnieni byli jedynie posiadacze określonych kart płatniczych. Udało się kupić bilety za 8 złotych w obie strony (relacja).

 

Przy szukaniu tanich biletów, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

ELASTYCZNOŚĆ

     Jeżeli założysz sobie, że chcesz lecieć do Rzymu, najlepiej w długi weekend, z wylotem w czwartek i powrotem w niedzielę, to szanse na znalezienie satysfakcjonującej oferty są znikome. Jeśli jednak uznasz, że chciałbyś lecieć w kwietniu, z wylotem i powrotem w środku tygodnia (wtedy zazwyczaj jest najtaniej), to szanse znalezienia promocyjnego lotu wzrastają. Ja większość swoich lotniczych podróży odbyłem nie dlatego, że chciałem polecieć w dane miejsce, ale dlatego, że akurat na ten kierunek trafiła się promocja. Bądź więc elastyczny, zarówno w kwestii wyboru miejsca docelowego, jak i daty podróży.

ZAANGAŻOWANIE

     „Szukajcie, a znajdziecie!” – to według mnie podstawa. Im więcej czasu poświęcimy na szukanie, tym lepszą ofertę wygrzebiemy. Jeżeli raz na dwa miesiące zajrzymy na stronę przewoźnika, to nie mamy szans na znalezienie dobrej oferty. Trzeba ich szukać regularnie. Ja sprawdzam portale o tematyce lotniczej niemal codziennie. Często też wchodzę na strony przewoźników i przeszukuję interesujące mnie kierunki. I wiecie co? Prawie nigdy nic nie znajduję! Ale raz na kilkadziesiąt wejść, znajdzie się perełka, na którą się zdecyduję.

SZYBKOŚĆ

     Czasem znajdziesz fantastyczną ofertę, ale zdecydujesz się pół minuty za późno i ktoś cię uprzedzi. Pula tanich biletów jest ograniczona, a im lepsza będzie oferta, tym więcej będzie na nią chętnych. Musisz być zdecydowany i działać szybko!

CIERPLIWOŚĆ

     Kiedy wreszcie znajdziesz tani bilet, prawdopodobnie nie znajdziesz nic interesującego na drogę powrotną. Ale nie można się zrażać. Dziewięć na dziesięć poszukiwań zakończy się porażką, ale ten dziesiąty może okazać się sukcesem. Im bardziej jesteś uparty, tym większe masz szanse na sukces. Skoro lotu powrotnego nie ma do tego samego miasta, z którego wylatywałeś, sprawdź inne lotniska w Polsce. Jeżeli to nic nie da, sprawdź pobliskie porty lotnicze w docelowym kraju. Albo innego przewoźnika – może konkurencja ma ciekawą ofertę na lot powrotny na tej trasie.

 
jak znaleźć tani bilet lotniczy
Naszą podróż do Oslo „sklejałem” dobrą godzinę. Rozpisałem wszystkie daty tanich lotów na kartce, potem graficznie łączyłem pasujące do siebie połączenia i wreszcie udało się coś złożyć. Ostatecznie polecieliśmy Ryanairem z Wrocławia do Oslo Rygge, a wróciliśmy Wizzairem z Oslo Sandefjord do Lublina. Wszystko to w cenie 9 złotych (relacja).
 

ODWAGA
  
     Zanim zacząłem latać, dość długo śledziłem „świat tanich lotów”. Przeglądałem serwisy, czytałem poradniki i zgłębiałem się w relacje z niezwykłych, lotniczych podróży. Wiele razy widziałem ciekawą ofertę, w odpowiadającym mi czasie i niskiej cenie, a jednak coś mnie powstrzymywało. Zawsze znajdowałem jakiś powód, żeby nie lecieć. Ciężko zrobić ten pierwszy krok, dlatego potrzebna jest odwaga. Wreszcie kupiłem swój pierwszy lot i wiedzie co? Była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu! Ty też nie czekaj!
 
     Jeśli masz jakieś pytania, pytaj śmiało! Najlepiej w komentarzach, żeby inni też skorzystali z odpowiedzi.

 

 • Świetny tekst!

 • Anonymous

  świetny poradnik. a czy znasz może jakąś stronę typu fly4free, która proponuje tanie loty z berlina?

 • Sandra

  Dokąd był twój pierwszy lot?

 • Super , wielkie dzięki za ten poradnik i czekam na dalsze części.

 • martuś

  Bardzo dobrze napisane! Przede wszystkim odwaga i nie zrażać się jeżeli pierwszy wyjazd wyjdzie nieco drożej niż byście sobie wyobrażali – praktyka czyni mistrza 🙂
  Tak jak ty Kubo, swój pierwszy tani lot odbyłam do Londynu i nie żałuję, że odważyłam się 🙂 Było to w grudniu 2013, a od tego czasu zakupiłam już bilety na 3 kolejne zagraniczne podróże – dwie samolotem, jedną busem. Od kwietnia do czerwca 🙂
  Polecam śledzić na bieżąco świat tanich lotów na różnych fanpage’ach – pomaga to uzmysłowić sobie jak tanie potrafią być podróże organizowane na własną rekę oraz pomagają się zorientować kiedy i za ile można złowić tańsze bilety 😛 A przede wszystkim, te ciągle pojawiające się oferty pomogły mi podjąć decyzję o kupieniu biletów do Londynu 😉

 • Dziękuję Kuba w imieniu wszystkich podróżujących za te przydatne informacje i z niecierpliwością czekam na kolejne. Cieszę się, że ktoś robi coś takiego 🙂

 • bardzo ciekawe i przydatne informacje

 • Rozumiem że za każdym razem trzeba wpłacić 70 zł na OPŁATĘ TRANSAKCYJNĄ tak ?

  • Chyba nie bardzo rozumiem… Jaką opłatę transakcyjną? Obecnie nie ma czegoś takiego. Tzn. teoretycznie jest, bo np. kupując bilet w Wizzie za 34 zł, to na rachunku cena biletu będzie nam widniała 4 zł, a 30 zł będzie opisane jako opłata manipulacyjna/transakcyjna czy coś tego typu. Ale to nie ma większego znaczenia, bo ta opłata jest wliczana w cenę biletu pokazywaną w systemie rezerwacyjnym. Więc płaci się dokładnie tyle, ile jest wyświetlane w systemie. Żadnych dodatkowych opłat 😉
   W Ryanie też jest coś w stylu opłaty transakcyjnej, ale również jest wliczona w cenę biletu.
   Pozdrawiam!

  • Też przed lataniem powstrzymuje mnie obawa że cena z rzekomo małej zrobi się duużo większa przez jakieś dziwne opłaty lotniskowe..

  • Wobec tego, po raz kolejny pozwolę sobie powtórzyć – nie ma żadnych dodatkowych opłat! Cena końcowa jest taka sama jak ta, którą widzimy w systemie rezerwacyjnym! 🙂 Powodzenia!

 • Najfajniejsze jest to, jak się tłumaczy znajomym „ej, macie jakieś 2 minuty na podjęcie decyzji!”, a potem denerwują się, że ja bilet już mam, a oni się nie wyrobili. Szybkość to kluczowa sprawa. Ostatnio nie udało mi się z Kuala Lumpur, ale kilka godzin później upolowałem Iran w świetnej cenie. Do USA praktycznie już nie latam za więcej niż 600 – 850 zł w dwie strony. A ostatnio lepiłem Arktykę przez kilka godzin, ale w końcu się udało! Fajny tekst! Pozdrawiam!

 • Świetny tekst. Jedna wątpliwość… Czy do ceny biletu w Wizzie nie należy doliczyć bagażu?

  • Dzięki!
   W Wizzie są dwa rodzaje bagażu – rejestrowany, czyli ten za który się płaci, który może być duży i który podróżuje w luku bagażowym; oraz podręczny czyli ten, z którym leci się w kabinie i podczas lotu się z nim nie rozstaje. Bagaż podręczny natomiast znów dzieli się na dwa rodzaje – mały i duży (nie można obu – można tylko jeden). Mały (wielkość sporego plecaka szkolnego) jest za darmo. Duży (wielkość średniego plecaka turystycznego) jest za około 45 złotych, przy czym jak się wykupi duży, to małego dodatkowo nie można wziąć – niezależnie od tego czy będziesz miał bagaż podręczny mały czy duży, możesz wziąć tylko jedną sztukę.
   Tak sprawa wygląda w Wizzie. Ja w swoje podróże zawsze brałem mały podręczny i nie było problemów – jest wystarczający. Za jakiś czas pojawi się post pt. „Jak spakować się w bagaż podręczny” i tam będzie temat wyczerpany 😉

 • Ze względu na nasz młody wiek mamy na swoim koncie zaledwie 1 lot, do Oslo-Torp z Wizzairem za 90 zł w 2 strony. Szczerze przyznam, że mam obawy przed wyszukiwarkami lotów, co wynika oczywiście z braku doświadczenia 🙂 Choć zaczynamy odważnie, bo odkąd wyszliśmy spod rodzicielskich skrzydeł w rok udało nam się zjechać 6 krajów, ale tylko tanimi busami, to jesteśmy bardzo niepewni w kwestiach lotów. Do sedna: czy jest duże ryzyko, że znajdziemy tani lot z pomocą wyszukiwarki, po czym okaże się, że są ukryte opłaty o których nie wiedzieliśmy? Czy jasno przedstawione jest ile będzie nas całość kosztować? Czy ceny na stronach typu fly4free odpowiadają ofertom przewoźników czy też mogą być zupełnie różne? Na ile wtedy ta tańsza opcja jest wiarygodna?
  Pozdrawiam!

  • Ciężko mi powiedzieć, bo się nie znam na wyszukiwarkach. Nigdy ich nie używałem, bo i po co, skoro zawsze doliczają swoja prowizję? Jedno jest pewne – kupując bilety na stronie przewoźników, nigdy nie płacimy nic dodatkowo, więc kupujmy na stronach przewoźników. Wtedy płacimy dokładnie tyle ile kosztuje bilet.
   Na fly4free i jemu podobnych stronach również zawsze podają ostateczne ceny biletów, z wyjątkiem ofert Wizzaira – zazwyczaj podają ceny przysługujące członkom Wizz Discount Clubu (130 zł/rok).

  • Anonymous

   Mi sie kilka razy udalo zakupic w miare tanio bilety do Pekinu i Chengdu poprzez skyscanner.net . O dziwo cena z wyszukiwarki wychodzila taniej niz poprzez besposredni zakup w tej samej linii 🙂

   Pozdr

 • Horeca

  Przydatny poradnik. Tanie latanie staje się ostatnio bardzo popularne i bardzo cieszy mnie ten fakt, bo pamiętam czasy kiedy samolot był uznawany za coś tylko dla bogatych 🙂

 • Anonymous

  a zna ktoś taką wyszukiwarkę, że wiem kiedy chcę lecieć ale mi obojętnie dokąd i żeby pokazała np. najtańsze loty w tym terminie z Polski?

 • Anonymous

  Witam,
  a jak znaleśc najtańszy loty krajowe np.Kraków-Gdańsk???

 • Anonymous

  Proponuję zajrzeć na portal http://www.eloty.pl

  świetna wyszukiwarka, fachowa obsługa, na pewno każdy znajdzie interesujący lot 🙂

 • Anonymous

  pomożesz mi szukać biletu do vancuver ? mamy czas do lipca ?

 • Dziękuję za moc inspiracji i dobrych rad! Twój blog jest nieziemski. 🙂
  Jak Ty to robisz, że tak wysoko skaczesz? 🙂

  • Plecak Wspomnień

   To kwestia odpowiedniego skadrowania 😉

 • Anonim

  Genialny tekst 🙂

 • Anonim

  Slabe, czekalem na przykłady tanich biletów poza Europe a tu widze nic ciekawego.

 • mariusz

  w wizzie za członkostwo 2 osoby jest 139 ,a za 5 osób 230, nadal mozna trafic lot za 34zł bez członkostwa,

  • mariusz

   mała pomyłka bilet za 39zł bez członkostwa

 • Anna

  Super poradnik! Już zapisałam podane strony do ulubionych i od razu zaczynam regularne poszukiwania! 🙂 Marzy mi się Islandia we wrześniu… może uda mi się wyśledzić coś taniego.

 • Kosa

  Witam
  Super podróże i nie ważne czy te bliskie czy dalekie. Mam takie same hobby do twojego z tym, że podróżuję motocyklem więc najdrożej wychodzi mnie koszt paliwa, natomiast noclegi żywienie jest identyczne do twojego, nocleg zero bo wkrzakach jedzenie jakaś tania sieciówka.
  pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje że nasze podróżnicze ścieżki się kiedyś skrzyżują
  Marcin „kosa” Kossowski

 • JoKo

  A co jeśli niestety nie ma się takiej elastyczności, bo np ktoś/coś narzuci nam urlop w konkretnym terminie? Wtedy nie ma już szans na tanie podróże?

 • Super blog 🙂 Mam nadzieję, że wrócisz do pisania 🙂